Turistická značená trasa 1858

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Turistická značená trasa 1858
Východiště trasy u rozhledny na Suchém vrchu
Východiště trasy u rozhledny na Suchém vrchu
Základní informace
Typ turistická stezka
Délka 12 km
Provozovatel Klub českých turistů
Značení modrá turistická značka modrá značka
Sezóna celoroční
Lokalizace
Poloha Orlické hory
Česko Česko, Okres Ústí nad Orlicí
Start Suchý vrch (rozhledna)
Cíl Studenský horní les (rozc.)
Výškový rozdíl 515 m
Nejvyšší bod výchozí rozcestí 975 m
Nejnižší bod Tichá Orlice 460 m
Vyhlídkové body viz turistické zajímavosti
Zajímavosti viz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turistická značená trasa 1858 je 12 km dlouhá modře značená turistická trasa Klubu českých turistů[1] spojující hřeben Bukovohorské hornatiny a Mladkovské vrchoviny v Orlických horách[2].

Průběh trasy[editovat | editovat zdroj]

Počátek trasy 1858 se nachází v nadmořské výšce 975 metrů ve vrcholové partii Suchého vrchu v Bukovohorské hornatině. Jejím počátečním rozcestím pod zdejší rozhlednou prochází též zeleně značená trasa 4234 z Jablonného nad Orlicí do Lanškrouna, červeně značená cyklistická trasa 4071 a též červeně značená Jiráskova cesta. Trasa vede z počátku západním úbočím Bradla v souběhu s cyklotrasou 4071 a pak prudce sestupuje na rozcestí Pod Bradlem. Zde se opět potkává s Jiráskovou cestou vedoucí přes vrchol. Ta odtud společně s cyklotrasou 4071 pokračuje přibližně stejným směrem k dělostřelecké tvrzi Bouda. Dříve zde začínala i červeně značená trasa 0415 do Králík, ale její počátek byl přesunut na jiné severněji umístěné rozcestí mimo dotyk s trasou 1858.

Trasa 1858 pokračuje přibližně západním směrem a prudce klesá do Kobylího dolu, po jehož dně podél Černovického potoka dále vede. Asi ve třetině dolu míjí svahové rašeliniště přírodní rezervace Hynkovice a asi v polovině luční enklávu Zakopanka. Asi ve dvou třetinách dolu se nachází rozcestí s výchozí žlutě značenou trasou 7272 do Jablonného nad Orlicí. V dolním zakončení dolu se trasa 1858 odklání od Černovického potoka a mění směr na přibližně severní. Opouští území přírodního parku Suchý vrch - Buková hora, po kterém dosud vedla, a přimyká se k silnici II/311, po níž je vedena i cyklistická trasa 4069. Společně se silnicí míjí osadu Stanovník a těchonínská kasárna, za kterými uhýbá doleva a po cestě kolem vrcholu Mlýnského kopce pokračuje do obce Těchonín, kde nabírá přibližně západní směr.

Těchonín na pozadí vrchu Studeného

U železničního mostu přechází do souběhu se zeleně značenou trasou 4298, s níž vede až na těchonínské nádraží, kde trasa 4298 končí. Před nádražím opouští silnici II/311 a cyklistickou trasu 4069, které pokračují na Celné. Trasa 1858 kříží Tichou Orlici a jí lemující přírodní park Orlice a stoupá prudkým svahem do obce Studené. Zde opět kříží cyklistickou trasu 4069 a dále stoupá do jihozápadního svahu vrchu Studený, kde na rozcestí Studenský horní les v nadmořské výšce 615 metrů končí. Navazuje zde červeně značená hřebenová trasa 0416 Zemská brána - Nekoř.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti došlo k lokálním přeložkám trasy:

  • V úvodu vedla dříve trasa 1858 přes vrchol Bradla společně s Jiráskovou cestou, poté došlo k jejímu přeložení na lesní cestu jižně od vrcholu.
  • V Těchoníně vedla trasa 1858 původně od zemědělského areálu přímo dolů po louce k nádraží, nyní je přeložena severněji pod železniční most.[3]

Turistické zajímavosti na trase[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam tras KČT
  2. Trasa 1858 na Mapách.cz
  3. Starší vydání map KČT