Turecký záchod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Záchod na dálničním odpočívadle ve Francii
Záchod na veřejné škole v Hongkongu

Turecký záchod je jedním z mnoha druhů záchodů. Kromě jihovýchodní Evropy se používá především v chudších zemích a v zemích, kde má staletou tradici, kupříkladu v Asii, Africe. V západní Evropě je poměrně rozšířený např. v Itálii a ve Francii.

V principu se může jednat jen o díru v podlaze (s funkcí latríny) nebo splachovací zařízení, připomínající do podlahy zapuštěné umyvadlo.

Vyprazdňování je prováděno v dřepu přímo do otvoru nebo vyhrazeného prostoru v toaletě. Jedná se přitom o nejpřirozenější polohu k vylučování. Osoby nezvyklé na tento typ toalety tuto činnost provádějí chybně v podřepu místo v dřepu, což je namáhavé především na stehenní svaly a náročné na udržení rovnováhy i dostatečného odstupu případného oděvu; v této nesprávné poloze rovněž nedojde k plnému uvolnění břišního svalstva, potřebnému k správné vylučovací funkci těla.

Výhodou tohoto typu záchodu je jeho hygieničnost[zdroj?]. Pokožka defekující osoby nepřijde do styku s povrchem záchodu, takže je sníženo riziko přenosu choroboplodných zárodků. To je důležité zvláště v oblastech s nižším povědomím o udržování aseptického prostředí na toaletách, i v teplejším podnebí, které umožňuje delší přežití choroboplodných zárodků. Nevýhodou je větší náročnost pro méně pohyblivé nebo postižené osoby a celkově menší pohodlí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]