Tuone Udaina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tuone Udaina
TuoneUdaina.jpg
Narození 27. září 1821
Krk
Úmrtí 10. června 1898 (ve věku 76 let)
Krk
Příčina úmrtí výbušné zařízení
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuone Udaina (italsky Antonio Udina, 1840? – 10. června 1898) byl posledním mluvčím dalmatštiny, vymřelého jazyka z románské rodiny, jímž se mluvilo na pobřeží Dalmácie a blízkých ostrovech Cres, Krk a Rab. Používal její severní (veklisunské) nářečí, charakteristické pro rodný Krk (dalmatsky Vikla). Povoláním byl holič, od čehož pocházela jeho přezdívka – Barbur, což dalmatsky znamená právě „holič“.

Dalmatština nebyla opravdovou Udainovou mateřštinou. Naučil se ji v dětství, když tak občas spolu hovořili jeho rodiče, myslíce, že Tuone nerozumí. Před svou smrtí přiznal Matteo Bartolimu, jazykovědci, který na základě rozhovorů s ním shromažďoval informace o dalmatštině: „E-l mi tuota e la maja niena favlua cosaic, in veclisun, jali favlua ce jali kredua ce ju non kapaja, ma ju toč.“ (Můj otec a má matka tak mluvili, veklisunsky, neboť mysleli, že já nerozumím, ale já [jsem] všemu [rozuměl]).

Když v létě roku 1898 Udaina hovořil s Bartolim, dalmatštinu už asi dvacet let nepoužíval, nedoslýchal a neměl zuby. I přesto se lingvistovi podařilo zapsat 2800 dalmatských slov a různé příběhy, také z Udainova osobního života. Jeho dvousvazkové zpracování Das Dalmatische je největším zdrojem znalostí o tomto vymřelém jazyce.

Když ve svých 77 letech Udaina tragicky zahynul při výbuchu pozemní miny, vymřela s ním i dalmatština.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tuone Udaina na hornolužickosrbské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOLI, Matteo Giulio. Das Dalmatische. Svazek 1. a 2. Wien: Kaiserlische Akademie der Wissenschaften, 1906.