Tunel Pajares

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tunel Pajares
Staveniště tunelu
Staveniště tunelu
Základní informace
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Provozní délka24 648 m
Lokalizace
Souřadnice
tunel Pajares
tunel Pajares
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Túnel de Pajares je železniční tunel ve Španělsku (ve fázi dokončování). Dlouhý je 24,6 km, což ho činí druhým nejdelším ve Španělsku po tunelu Guadarrama. Otevření je plánováno na rok 2023. Nachází se na budované vysokorychlostní trati León–Asturie v Kantaberském pohoří. Na jeho stavbu bylo použito pět tunelovacích štítů a výstavba stála 3,5 miliardy eur (původní plánovaná cena byla 1,7 miliardy eur).[1]

Jedná se o dva jednokolejné tunely propojené každých 400 metrů únikovými štolami. Kromě toho se v polovině tunelu nachází velká stanice s možností evakuace až 1200 lidí a tunel je v pravidelné vzdálenosti vybaven požárními ventilátory. Jeden z tunelů má tradiční španělský rozchod kolejí, druhý klasický evropský, používaný na vysokorychlostních tratích.

Ražba byla na jižní straně zahájena v červenci a září 2005 a v dubnu a červnu 2006 i na straně severní. Výstavbu doprovázely problémy s podzemní vodou, což stavbu o několik let protáhlo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Novou vysokorychlostní tratí Kantaberským pohořím projel po 16 letech od zahájení stavby první vlak [online]. 2021-09-26 [cit. 2021-10-27]. Dostupné online.