Tulsi Gabbardová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tulsi Gabbardová
Tulsi Gabbardová v r. 2013
Tulsi Gabbardová v r. 2013
Členka Sněmovny reprezentantů USA
za stát Havaj
Úřadující
Ve funkci od:
3. ledna 2013
PředchůdceMazie Hirono
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Narození12. dubna 1981 (41 let)
Leloaloa, Americká Samoa
ChoťEduardo Tamayo (2002–2006)
Abraham Williams (od 2015)
RodičeMike Gabbard a Carol Porter Gabbard
Alma materHawaii Pacific University (do 2009)
Leeward Community College
Profesepolitička a důstojnice
NáboženstvíGaudiya Vaishnavism
hinduismus
OceněníCombat Medical Badge
PodpisTulsi Gabbardová, podpis
Webová stránkagabbard.house.gov
CommonsTulsi Gabbard
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tulsi Gabbardová (* 12. dubna 1981, Americká Samoa) je americká demokratická politička, která je od roku 2013 členkou americké Sněmovny reprezentantů, kde zastupuje stát Havaj. Stala se první hinduistkou a Samojkou v americkém Kongresu.[1] Je veteránkou z války v Iráku, jíž se účastnila v řadách havajské Národní gardy. V lednu 2019 oznámila, že bude usilovat o získání demokratické nominace do prezidentských voleb, které se uskuteční v roce 2020.[1]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Tulsi Gabbardová se narodila 12. dubna 1981 v Leloaloe v Americké Samoi jako čtvrté dítě Carol a Mika Gabbarda. Ve dvou letech se s rodinou přestěhovala na Havajské ostrovy. Její otec Mike Gabbard je členem Havajského senátu.

Gabbardová byla vychovávána v multikulturní rodině. Její otec má samojský a evropský původ a je lektorem katolické církve. Matka pochází z Decaturu v Indianě a je praktikující hinduistkou. Tulsi si vybrala hinduismus jako své náboženství v pubertě.

Střední školu Gabbardová vystudovala dálkově z domova, až na dva roky na dívčí misionářské akademii na Filipínách. Vystudovala soukromou Havajskou tichomořskou univerzitu s titulem bakalář věd v oboru Obchodní administrativa.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Tulsi Gabbard je první samojská Američanka a první hinduistka v Kongresu Spojených států.

V roce 2002 ve svých 21 letech byla zvolena do Havajské sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu a stala se tak nejmladším zvoleným zákonodárcem v historii Havaje a USA. Post zastávala do roku 2004, kdy se dobrovolně přihlásila do služeb Národní gardy v Iráku. Domů se vrátila v roce 2009 a opět se vrátila do politiky. V roce 2010 byla zvolena do Městské rady města Honolulu. V této funkci se zasadila o zmírnění omezení pro parkování a vyhlášku, která dala městským úřadům právo zabavovat opuštěné věci a zavazadla, ke kterým se nikdo déle než 24 hodin nehlásil.

V roce 2012 Gabbardová kandidovala a byla zvolena do Sněmovny reprezentantů za stát Havaj. Od té doby ustála volby v roce 2014, 2016 a 2018 a ve funkci dodnes setrvává.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Gabbardová se postupem času distancovala od konzervativních postojů převzatých od jejího otce. Na rozdíl od jejích dřívějších názorů, je dnes podporovatelkou homosexuálních manželství a práva na potrat. Proto je považována za sociálně liberální političku.

Je odpůrkyní Transpacifického partnerství, ze kterého Spojené státy za vlády Donalda Trumpa vystoupily. O partnerství tvrdí, že je nejvíce výhodné pro mezinárodní korporace na úkor amerických dělníků. Na mezinárodní sféře je odpůrkyní domácí politiky Pákistánu a Saúdské Arábie, které obviňuje z financování a podpory terorismu. Naopak podporuje posílení vzájemných vztahů Spojených států a Indie. Je velkou podporovatelkou indického premiéra Narendry Modiho.

Kritizuje zapojení Spojených států do převratů a revolucí na Středním východě, o kterých tvrdí, že právě americké zásahy způsobily vypuknutí migrační krize. V roce 2017 měla kontroverzní setkání s prezidentem Sýrie Bašárem Asadem. Je odpůrkyní zapojení amerických vojsk do občanské války v Sýrii a vzniku bezletové zóny nad Sýrií

V domácí politice usiluje o zvýšení minimální hodinové mzdy na 15$ a obnovení Glass-Steagallova zákona. Také podporuje vyřazení marihuany ze seznamu kontrolovaných látek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tulsi Gabbard na anglické Wikipedii.

  1. a b SNAITH, Emma. Tulsi Gabbard: Who is the Hawaii congresswoman running for US president in 2020? [online]. The Independent, 2019-01-12 [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]