Tulipánová horečka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o události v Nizozemí. O filmu pojednává článek Tulipánová horečka (film).

Tulipánová horečka je název pro jednu z nejstarších spekulativních bublin, která proběhla v Nizozemsku letech 1634-1637.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Tulipány se do Holandska dostaly z Turecka roku 1593 zásluhou správce botanické zahrady v Leidenu. Na jaře 1594 se zde podařilo vypěstovat první rostlinu, ovšem zpočátku o ně nebyl valný zájem. To se změnilo na počátku 17. století, kdy docházelo ke křížení jednotlivých barevných forem tulipánů. Brzy poté získali jejich pěstitelé vážnost. Jelikož začal být o ně velký zájem a tulipánových cibulí bylo jen omezené množství, začala růst jejich cena. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na 1 000 i více guldenů. Na ochranu obchodníků byl navíc přijat tulipánový zákon, na základě kterého hrozilo za poškození cibulí vězení. Také se konaly dražby cibulí a na tulipány se začínali specializovat i notáři. Navíc se s tulipány začínalo obchodovat i na burzách. Docházelo k uzavírání kontraktů na nákup určitého množství cibulí za stanovenou cenu po uplynutí 3, 6 či 9 měsíců. Během několika měsíců se tak mohl vstupní kapitál zvýšit až 50krát.

Vrchol[editovat | editovat zdroj]

Svého vrcholu dosáhla Tulipánová horečka v letech 1636-1637. V této době se lidé nezdráhali pro nákup tulipánových cibulí prodat svůj dům, dvorec či statek. Zvyšovala se také cena cibulí. Pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácného druhu "Semper Augustus" 1 200 guldenů, v roce 1625 to bylo už 3 000 guldenů a v roce 1636 dokonce 4 600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem. Cibule velmi vzácného druhu "Místokrál" pak stála 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krávy, 4 sudy piva, 1 000 liber másla a několik beček sýra. V roce 1637 se dokonce objevil případ výměny pivovaru v Utrechtu (hodnota 30 000 guldenů) za 3 kusy vzácných cibulí. Je zajímavé, že ve stejné době se dal měšťanský dům v Amsterodamu koupit přibližně za 10 000 guldenů. Právě v této době převýšila nabídka poptávku a ceny tulipánových cibulí začaly prudce klesat.

Krize[editovat | editovat zdroj]

Po zlomu v roce 1637 se lidé dostali do ekonomických problémů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo nebo se dostalo do konkursu. Do velkých potíží se dostalo celé nizozemské hospodářství. Jednou z obětí krize se stal také malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669). Ten jednak prodělal na tulipánech, ale na odbyt nešla ani jeho díla. Malíř tak byl donucen vyhlásit úpadek a v roce 1657 musel svůj dům prodat v dražbě. Přesto se objevila řada lidí, kteří šli proti davu a své zisky včas lépe investovali. Jejich výnosy pak přesahovaly i 1 000%, zatímco ztráty těch, kteří pokračovali, dosahovaly i 90%.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]