Tuleň kaspický

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTuleň kaspický
alternativní popis obrázku chybí
tuleň kaspický
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Podřádpsotvární (Caniformia)
(nezařazeno)ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleďtuleňovití (Phocidae)
Rodtuleň (Pusa)
Binomické jméno
Pusa caspica
(Gmelin, 1788)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Phoca caspica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuleň kaspický (lat. Pusa caspica) je druh tuleně a endemit Kaspického moře.

Obecná charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že se vyvinul z tuleně kroužkovaného, stejně tak jako tuleň bajkalský.

Dospělí samci dorůstají do délky 1,5 m, samice 1,4 m. Dosahují váhy 90 - 100 kg. Mají tmavě šedé či nažloutle šedé zbarvení. Samci mají tmavé skvrny, samice o něco světlejší. Dožívají se 30 až 40 let.

Za potravou se obvykle potápí do hloubky kolem 50 metrů, ponor trvá kolem jedné minuty. Byly zaznamenány i ponory přes 150 m.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytují se na pobřeží, na skalnatých ostrovech a ledových krách, ale i v ústích řek Volhy a Uralu. V zimním období se zdržují v severovýchodní části Kaspického moře, kde je voda mělčí. Od dubna následují svou kořist, menší ryby a korýše, do hlubších a chladnějších vod na jihu.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Na konci podzimu se tuleni vrací na sever, kde voda rychleji zamrzá. Po 11 měsících březosti se v lednu a únoru rodí mláďata. Narozené mládě je bíle zbarvené a váží okolo 5 kg. Samci pohlavní zralosti dosahují po 6-7 letech, samice po 5-7 letech. U samic je místo dříve pozorované běžné březosti 40-70% nynější dlouhodobý stav okolo 30%.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Mezi predátory ohrožujícími mláďata tuleně kaspického patří orel mořský a vlk.

Značný pokles populace má na svědomí člověk. Kromě lovu a pytláctví tuleně ohrožuje i výstavba letovisek, intenzivní lov ryb a vytváření plavebních drah ledoborci. Velkou měrou se na jeho úbytku podílí průmyslové znečištění, které narušuje jeho imunitní systém.

Na počátku 20. století byl jejich počet odhadován na 1,5 miliónu. Odhad z roku 2005 byl 104 000, odhadovaný pokles populace je mezi 3-4% ročně.

V prosinci roku 2022 byl zaznamenán úhyn 2500 tuleňů kaspických u břehů jižního Ruska. Příčina úhynu nebyla nalezena, avšak tuleni patrně uhynuli následkem přirozených příčin.[2] K podobnému incidentu došlo i počátkem roku 2022, kdy na kazašských březích moře vyplavilo 140 tuleňů kaspických.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. Associated Press. 2,500 Caspian seals found dead along Russian coastline. The Guardian [online]. 2022-12-05 [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. KNIGHT, Mariya. Thousands of dead seals wash up on Russia's Caspian shore. CNN [online]. 2022-12-04 [cit. 2022-12-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tuleň kaspický na poštovní známce Kazachstánu