Tučapská skalka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku Tučapská skalka je přírodní památka ev. č. 453 poblíž obce Dub nad Moravou v okrese Olomouc. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Předmětem ochrany je fragment xerotermního společenstva, obklopeného poli. Nacházejí se zde významné druhy teplomilné flóry a fauny.

Geologie

Oblast Tučapské skalky vznikla vyzdvižením podložních hornin podél jednoho zlomu zlomového pásma Hané. Méně odolné horniny byly oderodovány, zatímco pevnější horniny (v tomto případě granodiority) vytvořily v krajině tzv. suky. Samotný útvar Tučapské skalky byl později dotvořen činností člověka, konkrétně těžbou sprašových hlín a biotického granodioritu. Po ukončení těžby byl charakter lokality příznivý pro kolonizaci teplomilnou flórou a faunou.

Při okraji přírodní památky se nachází sirný pramen.

Flóra

Roste zde okolo 120 druhů vyšších rostlin, například hvězdnice chlumní či rozrazil klasnatý. Nejsevernější lokalitu svého rozšíření zde měla Záhořanka žlutá, ta je však v posledních letech nezvěstná. Pro udržení stepního charakteru lokality je potřeba jedenkrát až dvakrát ročně provést seč.

Fauna

Vyskytují se zde teplomilné druhy hmyzu, například samotářské včely pískorypka běloskvrnná a maltářka zední. Z motýlů se zde pravidelně vyskytují například lišaj pryšcový či batolec červený. Stálým obyvatelem Tučapské skalty je také čmelák zemní.

Galerie

Odkazy

Související články


Šablona:WPCHUBot