Tsodilo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tsodilo
Male Hill (Muž), nejvyšší vrchol masívu Tsodilo
Male Hill (Muž), nejvyšší vrchol masívu Tsodilo

Vrchol1489 m n. m.
Poloha
SvětadílAfrika
StátBotswanaBotswana Botswana
Tsodilo
Tsodilo
Horninakvarcit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tsodilo
Světové dědictví UNESCO
Tsodilo rock paintings 1.jpg
Smluvní státBotswanaBotswana Botswana
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iii, vi
Odkaz1021 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2001 (25. zasedání)

Tsodilo je malé pohoří v poušti Kalahari v Botswaně, které je pro množství dávnověkých památek na lidské osídlení součástí kulturního dědictví UNESCO.[1]

S výškou 1489 m n. m. patří mezi 3 nejvyšší hory Botswany, spolu s Otse Hill (1491 m n. m.) a Monalanong Hill (neověřených 1494 m n. m.).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tsodilo se nachází v severozápadní části Botswany poblíž hranic s Namibií. Pohoří poskytuje řadu příležitostí k úkrytu; i z tohoto důvodu se zde lidé usazovali už nejméně před 100 000 lety.[1] I když archeologické nálezy nevypovídají o dlouhodobém, kontinuálním osídlení trvajícím desítky tisíc let, pozůstatků po lidském osídlení je zde velké množství. Na území kolem 10 km² bylo nalezeno kolem 4500 skalních maleb, přičemž nejstarší sahají poměrně hluboko do doby kamenné a ty nejmladší pochází z 19. století.[1]

Pro Sany, tradiční obyvatele těchto končin, je pohoří Tsodilo posvátné a zdejší hory nazývají „Hory Bohů“. I podle archeologických nálezů byla oblast napříč tisíciletími kultovním místem.[2] Tři ze čtyř skalnatých vrcholů jsou podle místní tradice pojmenovány Muž, Žena a Dítě.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Tsodilo: Brief Description [online]. UNESCO World Heritage Centre [cit. 2011-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. World's Oldest Ritual Discovered -- Worshipped The Python 70,000 Years Ago [online]. Science Daily [cit. 2011-09-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]