Trpasličí pudl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trpasličí pudl

Trpasličí pudl je velikostní kategorie pudla s výškou v kohoutku od 28,5 cm do 35 cm. Původně byli loveckými psy, kteří nosili zastřelenou zvěř, původ pudla trpaličího je doložený do dnešního Německa. Je to inteligentní, hravý pes vhodný pro výstavy i psí sporty. Jsou to zábavní společníci vhodní do rodin s dětmi. Má rád lidskou společnost. Délka života je 14 až 17 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o francouzské plemeno blízce příbuzné s barbetem a s ostatními evropskými vodními psy, původně používaných výhradně k lovu vodního ptactva a k zavlečení a vytažení sítí při rybolovu. „Pfudel“ je staré německé dialektické slovo pro kaluž vody. Pudl má tedy něco společného s vodou. „Mokrý jako pudl“ je ve všech německy mluvících zemích běžně užívané přirovnání. „Pudeln“ mohlo původně znamenat asi tolik jako „šplouchat ve vodě“. C. v. Heppe řadí pudla k plemenům loveckých psů. Na loveckého psa ukazuje právě francouzské označení „Caniche“, v němž je zcela zřejmě obsaženo slovo „Canard“ (kachna). Podle toho byl pudl pes, který se mohl používat při lovu na kachny. Vyzvedá se jeho neutuchající chuť k aportování z vody i na souši. V každém případě vypadali starší pudli, nehledě na huňatou srst, podstatně jinak než dnešní. V dávných popisech pudla narážíme na širokou lebku a krátký tupý čenich, tedy znaky, které jsou dnes považovány za hrubé chyby.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Charakteristická je pro ně hustá, kadeřavá srst, která vyžaduje péči majitele. Existuje spousta zbarvení srsti, jako např. černá, bílá, hnědá, stříbrná, aprikot a červenoplavá.

Misty 109jpg.jpg
Pudel miniatura 342.jpg

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Populárním společenským psem se stal pudl nejen díky své přátelské a veselé povaze,věrnosti, učenlivosti a snadné cvičitelnosti, což z něho činí příjemného společníka, ale také kvůli možnosti výběru z několika velikostních a mnoha barevných rázů. Je to velmi chytrý, upřímný, rozumný, ale i hravý, živý a sportovně založený, mrštný a obratný pes. Dokáže být také nečekaně houževnatý a vytrvalý a nechybí mu ani odvaha. Jako osvědčený společenský pes je závislý na majiteli jeho rodiny, milý a přítulný, něžný, vždy veselý, s dobrou náladou. „Svým lidem“ je oddaný a věrný, ale dobře snáší i cizí osoby. Ochotně a s radostí si hraje s dětmi, nevyhledává konflikty s jinými psy a je schopen žít „ve společné domácnosti“ i s různými volně drženými „miláčky“.

FCI[editovat | editovat zdroj]

Patří do skupiny IX – Společenská plemena, sekce 2 – Pudl.

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Pudl je pes nenáročný na výchovu. Jeho temperament se dá zvládnout důsledným zacházením. Je učenlivý a přizpůsobivý, je proto vhodný i pro začátečníky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]