Trosečníci z Vlaštovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trosečníci z Vlaštovky
Autor Arthur Ransome
Překladatel Z. Horáková
Jazyk angličtina
Žánry román
Vydavatel Jonathan Cape
Datum vydání 1931
Česky vydáno 1934
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trosečníci z Vlaštovky (1931, Swallowdale) je román anglického spisovatele Arthura Ransoma. Kniha, jejíž doslovně přeložený název zní Údolí Vlaštovky, je druhým dílem autorova románového cyklu o prázdninových dobrodružstvích dvou dětských sourozeneckých skupin, které se nazývají Vlaštovky (John, Zuzana, Titty, a Roger Walkerovi) a Amazonky (Nancy a Peggy Blackettovy).

Příběh se opět odehrává u jezera v tzv. Jezerní oblasti (Lake District) v severozápadní Anglii (jezero v knihách je složeno ze skutečných reálií kolem jezer Windermere a Coniston) a začíná ztroskotáním plachetnice Vlaštovek. Navíc Amazonky nemohou tábořit na ostrově Divokých koček, protože na návštěvu přijela staromódní prateta, a tak místo dobrodružných pirátských výprav musí být nastrojené ve svátečních šatech.

Protože Vlaštovky přišly o loď, odehrávají se další dobrodružství na souši, z nichž nejzajímavější je zdolání hory „Kančendžengy“ (což je Old Man of Coniston vysoký 803 metrů). Kromě pirátského kapitána Flinta (strýc Amazonek Jim neboli James Turner) se zde objevuje malá Bridget Walkerová, která je povýšena do hodnosti lodního mazlíčka, a také tajemná postava, o jejíž existenci lze pochybovat. Je to vysloužilý námořník Petr Kachna, věrný strážce tábora v údolí Vlaštovky, kterého si jako vlastní literární postavu vymyslela Titty.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]