Trojklonná soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trojklonná (triklinická) soustava
Metrikaa≠b≠c, α≠β≠γ≠90°
Bravaisovy mřížkyP
Souměrnoststřed souměrnosti, jednonásobná osa souměrnosti
Bodové grupyholoedrická 1, hemiedrická 1
Krystalové tvarypedion, pinakoid

Trojklonná neboli triklinická krystalová soustava je jedna ze sedmi krystalografických soustav. Je to nejméně souměrná krystalová soustava, existují v ní jen dva prvky souměrnosti: jednonásobná osa souměrnosti (symbol 1), nebo střed souměrnosti (symbol 1). Z Bravaisových mřížek se v triklinické soustavě vyskytuje jen primitivní (P). Metriku této soustavy tvoří tři nestejně dlouhé osy, které dohromady svírají různé úhly. Znaménko tu však neznamená a priori nerovnost, ale nemusí se rovnat, protože o zařazení krystalu do dané soustavy rozhoduje i souměrnost.

Výběr souřadnicové soustavy[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem na nízkou souměrnost je výběr souřadnicových os libovolný. Jako osy se vybírají ty, v jejichž směru jsou nejkratší translační vektory. Úhly mezi osami se vybírají tak, aby byly všechny tupé, nebo všechny ostré. Tento způsob výběru se označuje jako normální prezentace.

Krystalové tvary[editovat | editovat zdroj]

V této nejméně souměrné soustavě mohu existovat v libovolné orientaci jen pediony (v bodové grupě 1), nebo jen pinakoidy (v bodové grupě 1). Všechny krystalové tvary jsou všeobecné (nebo limitní) a zároveň jsou všechny otevřené, proto mohou vystupovat jen v kombinacích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Triklinická sústava na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Krystalový tvar na webu mineralogie.sci.muni.cz (Václav Vávra, Zdeněk Losos; Ústav geologických věd, Přírodovědecká fakulta Masarykova univerzita, Brno)