Triturus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTriturus
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Podtřídaocasatí (Caudata)
Řádmloci (Salamandroidea)
Čeleďmlokovití (Salamandridae)
RodTriturus
Rozšíření čolků
Rozšíření čolků
Rozšíření čolků
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Triturus je rod obojživelníků patřící do čeledi mlokovití (Salamandridae). Původně čítal většinu čolků žijících v Evropě, některé rody, například Ichthyosaura, Lissotriton a Ommatotriton, však byly odděleny, a tak je rod Triturus složen z těchto druhů: Triturus anatolicus, Triturus carnifex (čolek dravý), Triturus cristatus (čolek velký), Triturus dobrogicus (čolek dunajský), Triturus ivanbureschi, Triturus karelinii (čolek balkánský), Triturus macedonicus, Triturus pygmaeus (čolek portugalský) a vyhynulého Triturus opalinus. Jednotlivé druhy navzájem mohou tvořit hybridy.

Členové rodu se vyskytují na území od Velké Británie přes většinu kontinentální Evropy až k Sibiři, Anatolii a Kaspickému moři. Jedná se o velké druhy mloků, dosahují velikosti 10 až 16 cm, některé z nich i 20 cm. Velikost je závislá na pohlaví a životním prostředí. Zbarvení je tmavohnědé, s černými skvrnami na bocích, u některých druhů se vyskytují světlé tečky. Břicho je zbarveno žlutě až žlutooranžově, s černými skvrnami. Během období rozmnožování především samci čolků mění své zbarvení.

Čolci se vyvíjejí ve vodě jako larvy a pak se zde každoročně vracejí za účelem rozmnožování. U čolků dochází k oplození prostřednictvím spermatoforu. Samice klade vajíčka na vodní rostliny a za dva až pět týdnů se z nich vylíhnou larvy. Dospělci se z nich stanou za dva až čtyři týdny.

Nebezpečí pro čolky představuje převážně ztráta přirozeného prostředí. Mezi přirozené nepřátele pak patří například vodní ptáci, dravé ryby, užovka obojková a různí savci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Triturus na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]