Trilogie Chaos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trilogie Chaos
AutorPatrick Ness
ZeměSpojené státy americké
Žánrsci-fi román
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trilogie Chaos (anglicky Chaos Walking) je sci-fi dystopická trilogie napsaná americkým spisovatelem Patrickem Nessem v letech 2008–2010.[1] Příběh je umístěn na kolonizované planetě Nový svět, kde jsou volně slyšet myšlenky všech mužů a zvířat.

Série tří románů vypráví příběh dvou dětí, Todda Hewitta a Violy Eadové. Ti v první díle pojmenovaném Hlas nože (2008) společně prchají před armádou z Prentisstownu, která postupně dobývá celý Nový svět. Ve druhém díle, který je nazván Temný ráj (2009), vypukne občanská válka mezi stoupenci prezidenta Prentisse a vzbouřenci, kteří si přezdívají Odpověď. V posledním třetím díle, Válce Hluku (2010), se rozpoutá závěrečná bitva mezi lidmi a domorodými obyvateli planety, Sádráky. K Trilogii Chaos vydal Patrick Ness tři krátké povídky, které jsou k dispozici online.[2] V březnu roku 2019 by měla mít v kinech premiéru filmová adaptace prvního dílu v hlavní roli s Tomem Hollandem (Todd Hewitt) a Daisy Ridley (Viola Eade).

První díl série je vyprávěn v ich-formě z pohledu Todda. Druhý díl je vyprávěn jak z pohledu Todda, tak i z pohledu Violy a ve třetí knize přibývá i pohled Sádráka jménem Návrat.

Díly[editovat | editovat zdroj]

Krátké povídky[editovat | editovat zdroj]

První krátkou povídku, která je prequelem k Hlasu nože, The New World, Patrick Ness uvolnil volně ke stažení 29. června 2009.[3] Další dvě povídky, The Wide, Wide Sea a Snowscape, byly zveřejněny v květnu 2013.[4][5] První povídku, The New World je doporučeno přečíst po prvním díle trilogie, Hlasu nože. The Wide, Wide Sea by se měl přečíst po Temném ráji a Snowscape po Válce Hluku.[4][5]

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Příběh je umístěn na planetě Nový svět, která je kolonizována skupinkou osadníků, kteří sem přiletěli před 23 lety ze Starého světa. V Novém světě žijí i domorodí obyvatelé, kterým lidé říkají Sádráci. Ti se ovšem lidem z důvodu minulých válek s nimi vyhýbají. Na Novém světě, který obíhají dva měsíce, trvá jeden rok třináct měsíců. Na planetě je také Hluk, což jsou myšlenky všech mužů, Sádráků a zvířat, které se volně rozlévají do prostoru. Lidské ženy jsou jediné, kteří svůj vlastní hluk nemají, mohou ovšem slyšet hluk ostatních.

Prentisstown[editovat | editovat zdroj]

Prentisstown je malé izolované městečko, které od zbytku Nového světa odděluje velký močál. Starostou Prentisstownu, který čítá 146 mužů a jednoho chlapce, je David Prentiss. Ten má plány na ovládnutí celého Nového světa a rozpoutání další války se Sádráky. Ke svému plánu se mu povede strhnout i většinu obyvatel města a těch, kteří s ním nesouhlasí se potají zbaví.

Haven[editovat | editovat zdroj]

Haven je největší, nejstarší a zároveň nejmodernější město Nového světa. Haven bylo jediné město, které mohlo zastavit prentisstownskou armádu, vzdalo se ovšem bez boje a tak bylo získáno Davidem Prentissem. Ten Haven přejmenoval na Nový Prentisstown a prohlásil se prezidentem Nového světa. V Havenu také drží Sádráky jako otroky, kteří jsou pak všichni až na Sádráka jménem 1017 zabiti při teroristickém útoku. To rozpoutá druhou válku se Sádráky, po které toužil Prentiss.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Todd Hewitt: Hlavní postava série. Jeho otec i matka zemřeli, když byl ještě malé dítě a tak se ho ujali adoptivní rodiče, Ben a Cillian. Během trilogie musí čelit těžkým morálním rozhodnutím a je znám jako "chlapec, který nedokáže zabít." Sádráky je přezdíván "Nůž."
 • Viola Eadová: Hlavní postava série. Na Nový svět přiletěla se svými rodiči v průzkumné lodi. Měli za úkol vybrat vhodné místo pro přistání nových osadníků. Během sestupu na zem se ovšem něco porouchalo a její rodiče přišli o život během havárie.
 • Manchee: Toddův pes, který ho dostal jako dárek k narozeninám od Cilliana. Stejně jako ostatní zvířata v Novém světě, i on má svůj Hluk.
 • Ben Moore: Jeden ze dvou Toddových adoptivních rodičů. Stává se prostředníkem mezi lidmi a Sádráky, kteří mu přezdívají "Zdroj."
 • 1017/Návrat: Sádrák, který jako jediný přežil vyvraždění Sádráků v Havenu. Později se stává Nebem, vůdcem všech Sádráků.
 • David Prentiss starší: Starosta Prentisstownu a později prezident Nového světa. Přišel na to, jak s pomocí Hluku ovládat ostatní muže, čehož využívá k uskutečnění svých plánů.
 • Nicola Coylová: Vůdkyně Odpovědi, povstání proti starostovi Prentissovi. Přestože si to sama nepřiznává, stejně jako Prentiss je schopná udělat cokoliv, aby dosáhla svých cílů.
 • David "Davy" Prentiss mladší: Syn starosty Prentisse, který je přibližně o dva roky starší než Todd. Touží po otcově uznání.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 koupila společnost Lions Gate Entertainment práva na zfilmování série.[6] První díl by měl mít premiéru v březnu 2019 a v hlavní roli by se měli objevit Tom Holland (Todd Hewitt) a Daisy Ridley (Viola Eade).[7] Režisérem bude Doug Liman a jako producenti se na něm budou podílet Allison Shearmur a Doug Davison.[8] Scénář dostali na starost Patrick Ness, Charlie Kaufman a John Lee Hancock.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chaos Walking na anglické Wikipedii.

 1. Summary Bibliography: Patrick Ness, isfdb.org (anglicky)
 2. Chaos Walking Short Stories, chaoswalkingstories.com (anglicky)
 3. Extract: The New World: A Story of Chaos Walking, by Patrick Ness, The Guardian (anglicky)
 4. a b The Wide, Wide Sea, goodreads.com (anglicky)
 5. a b Snowscape, goodreads.com (anglicky)
 6. Next 'Twilight'? Lionsgate Nabs Movie Rights to 'Chaos Walking' Young Adult Trilogy, Reuters (anglicky)
 7. a b MCNARY, Dave. Tom Holland, Daisy Ridley Sci-Fi Movie ‘Chaos Walking’ Gets Release Date [online]. variety.com, 2017-07-11 [cit. 2017-09-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. deadline.com. Lionsgate Unleashing Daisy Ridley & Tom Holland Starrer ‘Chaos Walking’ In Cannes [online]. deadline.com, 2017-05-11 [cit. 2017-05-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]