Tribunál (Evropská unie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Tribunál před Lisabonskou smlouvou nazývaný "Soud prvního stupně" je společně se Soudním dvorem součástí Soudního dvora Evropské unie, kam mohou patřit specializované soudy (v minulosti byl takovým soudem Lisabonskou smlouvou ustavený Soud pro veřejnou službu, zrušený v roce 2016). Řeší především spory, ve kterých vystupují takzvaní neprivilegovaní žalobci, tedy fyzické osoby, právnické osoby, kandidátské státy. Stejné otázky, kdy je žalobcem členský stát EU a orgány Unie, řeší již zmíněný Soudní dvůr. Řeší například žaloby na neplatnost, žaloby na nečinnost, odvolání od Soudu pro veřejnou službu, patentové spory[1].

Tribunál (instance, slyšení) tvoří 28 soudců (každý členský stát má alespoň jednoho soudce, počet může být zvýšen). Existuje už od roku 1989. Tribunál rozhoduje v senátu o 3 nebo 5 soudcích, ve zvláštních případech může být věc projednávána a rozhodována v plénu, velkém senátu nebo senátu složeném z jiného počtu soudců. Interní pracovní jazyk je francouzština, jazykem řízení může být kterýkoli z oficiálních jazyků EU.

Předsedové Soudu prvního stupně[editovat | editovat zdroj]

  1. José Luis Da Cruz Vilaça (19891995)
  2. Antonio Saggio (19951998)
  3. Bo Vesterdorf (1998-2007)
  4. Marc Jaeger (2007–)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Název Tribunál není obecně rozšířen ve všech členských státech. Například na Slovensku se používá název Všeobecný súd, stejně tak ve Spojeném Království General Court. Ve francouzštině je stejně jako v češtině Tribunal.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Svoboda, P. Úvod do evropského práva. 4. vydání. Praha: C.H.Beck, 2011, 382 s.