Trialetský hřbet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trialetský hřbet
თრიალეთის ქედი
Trialetský hřbet
Trialetský hřbet

Nejvyšší bod2 850 m n. m. (Šaviklde)
Délka144 km

Nadřazená jednotkaMalý Kavkaz

SvětadílAsie
StátGruzieGruzie Gruzie
Trialetský hřbet
Trialetský hřbet
PovodíKura
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trialetský hřbet (gruzínsky თრიალეთის ქედი [Trialetis kedi]) je pohoří v Malém Kavkazu v Gruzii. Táhne se ve střední části Gruzie v délce 144 km ve směru od západu na východ. Jeho šířka dosahuje 30 km. Nejvyšším vrcholem je 2 850 m vysoký Šaviklde (gruzínsky შავიკლდე), v gruzínském překladu Černá skála.

Východní okraj hřbetu prochází podél západního okraje gruzínského hlavního města Tbilisi, západní konec leží na řece Kura, jihozápadně od Bordžomi. V celé délce je obtékán řekou Kcia (gruzínsky ქცია), která ve středním a dolním toku nese název Chrami. Pohoří vzniklo vulkanickou činností během paleogénu. V západní části hřbetu převládá mladá andezitská láva.

Svahy hřbetu jsou pokryty převážně listnatými lesy, zejména dubem, bukem a habrem. Západní část pokrývá jehličnatý a smíšený les s jedlí, smrkem, borovicí, dubem a bukem.

Trialetský hřbet byl osídlen již za rané doby bronzové ve 4. tisíciletí př. n. l.. V Calkské náhorní rovině našli archeologové nálezy odpovídající trialetské kultuře z této doby. Později byl hřbet protkán obchodními stezkami, které propojovaly Kavkazskou Ibérii s Byzantskou říší a Arménií, což dokládají zříceniny starých karavanserájů. Obchodníci postavili v Trialetském hřbetu i Manglisi, nejstarší město Gruzie.

Na Calkské náhorní rovině bylo v 6. až 7. století a později v 10. až 13. století postaveno mnoho kostelů. Na hoře Didgori (1647 m) ve východní části Trialetského hřbetu porazil gruzínský král David IV. Budovatel 12. srpna 1121 početně mnohem silnější armádu Seldžuků pod velením emíra Najm ad-Din Ilgazi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Trialetský hřbet ze Surami

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trialeti-Gebirgszug na německé Wikipedii.