Trey Parker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trey Parker
Narození19. října 1969 (53 let)
Conifer
Alma materBerklee College of Music
Evergreen High School
University of Colorado at Boulder
Povoláníscenárista, televizní režisér, filmový režisér, herec, filmový producent, hudebník, hlasový herec, animátor, písničkář, hudební skladatel, zpěvák, televizní herec, divadelní režisér, textař, filmový herec, showrunner a televizní producent
ZaměstnavatelComedy Central (od 1995)
OceněníCena Emmy (1998)
Primetime Emmy Award za vynikající animovaný pořad (2005)
Primetime Emmy Award za vynikající animovaný pořad (2007)
Primetime Emmy Award za vynikající animovaný pořad (2008)
Tony Award for Best Direction of a Musical (2011)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trey Parker, rodným jménem Randolph Severn Parker III, (* 19. října 1969,Denver, Colorado, USA) je americký animátor, scenárista, režisér, producent, hudebník a herec, spoluautor televizního seriálu South Park, který vytvořil se svým kolegou a nejlepším přítelem Mattem Stonem.

Svoji kariéru zahájil v roce 1992, kdy vydal svou prvotinu Ježíš vs. Frosty. Úspěchu se však dočkal až po vydání nezávislého filmu Cannibal! The Musical. Poté vydal ještě Ježíš vs. Santa, což bylo jeho poslední dílo, které vytvořil ještě sám. Odtud začíná spolupracovat se svým kamarádem ze školy, Mattem Stonem. Spolu vytvořili animovaný televizní seriál South Park, který se vysílá již více než dvacet let a získal 4 ocenění Emmy.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Denveru ve státě Colorado jako syn Sharon Parkerové, pojišťovací makléřky a Randyho Parkera, geologa. I zde, ve jménech jeho rodičů a navíc i starší sestry, lze nálézt spojitost se seriálovou postavou Parkerova alter ega Stana Marshe. V Denveru i vyrůstal a navštěvoval zde Berklee College of Music, odkud později přestoupil na University of Colorado, kde se specializoval na hudbu. Nicméně univerzitu nedokončil. A to i přesto, že mu byl nabídnut čestný titul. Ten však odmítl a řekl, že by přijal pouze „pokud to bylo za astrofyziku.“

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 vznikl Ježíš vs. Frosty, kde se poprvé objevily i pozdější hvězdy seriálu South Park, čtyři kluci Stan Marsh, Kyle Broflovski, Kenny McKormick a Eric Cartman. Tento počin vznikl ještě v době jeho studií na univerzitě, kde si ho všiml výkonný manažer televizní stanice Fox, Brian Graden. Ten mu a Stoneovi po zhlédnutí Cannibal! The Musical nabídl vytvořit podobnou show s názvem Time Warped, ale s podmínkou, že bude každý týden vycházet nový díl. Po dvou úvodních dílech byl však seriál zrušen.

Poptávka po jejich tvorbě však neutichla a tak vznikly dva nové nápady. Jednak pokračování Ježíš vs. Frosty, krátký film nazvaný Ježíš vs. Santa, a také show o postavě pana Hankeyho, která se později objevila přímo v South Parku. Nakonec se autoři rozhodli pro South Park a nakonec se show objevila i na obrazovkách televizního programu Comedy Central. Na konci roku 2009 měl South Park 13 sérií a v rámci smlouvy budou vznikat nové díly minimálně do roku 2011.

V roce 1997 vytvořil s Matte Stonem velice kontroverzní film Orgasmo a během vydávání druhé série South Parku si i zahráli ve filmu BASEketball. Velmi důležitým rokem pro South Park se stal rok 1999, kdy byl uveden celovečerní film South Park: Peklo na Zemi, který si svou neotřelostí a invenčním humorem okamžitě získal spoustu fanoušků. Byl nominován na Oscara.

Hlasy v South Parku: Eric Cartman, Stan Marsh, Randy Marsh, Grampa Marsh, Clyde Donovan, Pan Garrison, Ned Gerblansky, Dr. Alphonse Mephisto a Kevin, Pan Hankey, Santa Claus, Bůh, Mr. Mackey, Stephen Stotch, Důstojník Barbrady, Paní Choksondik (2000-2002), Timmy, Tuong Lu Kim, Phillip, Ďábel, Paklíč.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1992 Jesus vs. Frosty Herec, Producent, Scenárista
1994 Cannibal! The Musical Režisér, Herec, Producent, Scenárista
1995 Jesus vs. Santa Herec, Producent, Scenárista
Time Warped (neodvysíláno) Creator, Herec
1996 Your Studio and You Herec, Scenárista, Režisér
1997 South Park (TV seriál; 1997-současnost) Spoluautor, Dabér, Scenárista, Režisér, Producent
Orgazmo Herec, Scenárista, Producent
1998 BASEketball Herec
1999 South Park: Peklo na Zemi Režisér, Dabér, Scenárista, Producent
2000 Even If You Don't Režisér Hudební video
2001 Princess Režisér, Scenárista, Dabér, Producent Krátký animovaný film
That's My Bush! (TV seriál; 2001) Spoluautor, Scenárista, Producent
2004 Team America: World Police Režisér, Scenárista, Dabér, Producent
2005 The Aristocrats Host

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]