Treniota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Treniota
Velkokníže litevský, spoluvelkokníže litevský - vládce tehdejší Žemaitie
Portrét
Velkokníže litevský Treniota na rytině z kroniky A. Guagniniho z r. 1578
Doba vlády12631264; jako vládce Žemaitie: 12611263
Korunovace1263
Úplné jménoTriniotas
Narození1210
?
Úmrtíjaro 1264 (~54 let)
?
Pohřbennení známo kde
PředchůdceMindaugas
NástupceVaišelga
RodGediminovci
OtecLengvenis
Matka? (Mindaugova sestra neznámého jména
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Treniota (12101264; původně se asi jmenoval Triniotas; používá se zřejmě nesprávně ve 20. století zpětně politevštěná forma poběloruštěného tvaru Транята (Traňata), – srovnej s něm. Trinota) byl litevský velkokníže. Předpokládá se[1], že v letech 12611263 jako submonarcha byl vládcem střední a západní Litvy, tj. celé tehdejší Žemaitie. Před tím, než se stal velkoknížetem litevským, se tento Mindaugův oblíbenec zúčastnil několika válečných tažení litevců do území, ovládaných Řádem německých rytířů, při kterých se osvědčil jako skvělý vojevůdce. Kolem roku 1260 formuloval a pokusil se uskutečnit program sjednocení všech baltských zemí pod litevskou nadvládou.

Zatímco Mindaugas se obrátil ke křesťanství (hlavně proto, aby odstranil záminky útočných a kořistivých německých rytířů a livonského řádu k potírání pohanství mečem a ohněm, v téže intenci aby získal podporu papeže (a západní křesťanské Evropy) v otázce korunovace na litevského krále), Treniota zůstal přesvědčeným pohanem. Nehledě na Mindaugovu konverzi, němečtí rytíři pokračovali v častých a bezohledně plenících vpádech na litevská území (prakticky pouze Žemaité se jim dokázali postavit na účinný odpor) – Mindaugova konverze se jim vůbec nehodila do plánu, chtěli dále loupit pod záminkou potírání pohanství. Po bitvě u jezera Durbe v roce 1260 Treniota začal nutit Mindaugase, aby se zřekl křesťanství a útočil na oslabený Řád německých rytířů. Útoky na řád však i přes jejich oslabení nebyly dostatečně účinné. Mindaugas si začal zpochybňovat výhody aliance s Treniotou a začal jej posílat do výbojů na opačnou stranu: směrem na jih – jihovýchod. Takovýto zvrat událostí a plánů se Treniotovi nelíbil, proto zosnoval s pomocí Daumanta zavraždění Mindaugase a jeho dvou synů Ruklyse a Rupeikise (třetí syn Vaišelga vyvázl, protože byl tou dobou v Řecku) v Agloně (dnešní Lotyšsko). Panoval však po Mindaugovi jen krátce (necelý rok), neboť jeho samotného na jaře roku 1264 na příkaz "Mindaugovy kliky" zavraždili Mindaugovi sluhové.

Treniotův otec[editovat | editovat zdroj]

Není jasné, kdo byl jeho otec: existují tři varianty: Lengvenis, Vykintas, Erdvilas. Pro nedostatek písemných zdrojů z té doby nelze zatím rozhodnout, která varianta je správná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Treniota na litevské Wikipedii.

  1. Gudavičius, Edvardas (2004). "Treniota". In Vytautas Spečiūnas. Lietuvos valdovai (XIII-XVIII a.)(Vládci Litvy (13. – 18. stol.): enciklopedinis žinynas (encyklopedická příručka). Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. str. 23. ISBN 5-420-01535-8 (litevsky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Mindaugas
Znak z doby nástupu Velkokníže litevský
12631264
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vaišelga