Trebević

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trebević
Pohled na Trebević ze Sarajeva
Trebević

Nejvyšší bod 1 629 m n. m. (Trebević)

Nadřazená jednotka Dinárské hory
Sousední
jednotky
Igman, Jahorina, Ravna planina, Romanija

Světadíl Evropa
Stát Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Horniny vápenec
Povodí Dunaj - Bosna (řeka)
Souřadnice

Trebević je pohoří v jihovýchodní části Bosny a Hercegoviny. Rozkládá se jihovýchodně od Sarajeva, v republice srbské. Leží nedaleko dalšího významného pohoří, Jahorina. Maximální výška Trebeviće činí 1629 m - dosahuje ji stejnojmenná hora.

Trebević představuje významnou lokalitu z hlediska turistického ruchu i rekreačních aktivit. Během války byl relativně hodně poškozen; probíhaly zde těžké boje (vzhledem k strategické poloze celé oblasti z hlediska dělostřelectva). Též bylo pohoří i vzhledem k průběhu fronty z velké části zaminováno, v současné době však již byly miny v oblasti převážně odstraněny. Asi 100 m pod vrcholem nejvyšší hory je umístěn televizní vysílač vysoký 60 m (stojí zde již od roku 1975 a byl jediný, který nebyl v roce 1995 zničen při bombardování letounů NATO).

Roku 1984 se zde během olympiády konaly některé ze soutěží - bobová a sáňkařská dráha jsou však zdevastovány.

Lanová dráha[editovat | editovat zdroj]

Na Trebević vedla kabinková lanová dráha; ta byla otevřena v roce 1959 a postavila ji tehdy československá firma Transporta. Dolní stanice se nachází na Bistriku, horní pak na Vidikovci, u stejnojmenné restaurace. S délkou 2 100 m se jednalo o nejdelší lanovou dráhu v širém okolí. Jednalo se o prototyp dvoulanové oběžné lanovky, několik podobných bylo následně postaveno i v Československu a jedna i v NDR, avšak lišily se v některých detailech, např. kabiny, žádná z nich však už není v provozu. Roku 1984 byla v souvislosti se ZOH lanová dráha rekonstruována. Dráha byla velmi poškozena za války a po ní; provoz byl přerušen a prvky staré trati byly odmontovány. Doprvní podnik JKP GRAS spolu se sarajevskými úřady v současné době uvažuje o obnově dráhy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek o lanovce (bosensky)