Trarza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trarza
Geografie
Hlavní městoRosso
Souřadnice
Rozloha67 800 km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trarza (الترارزه) je jeden z patnácti regionů (vilájet), na které se dělí africký stát Mauritánie. Nachází se v jihozápadní části země mezi hranicí se Senegalem a Atlantským oceánem. obklopuje aglomeraci hlavního města Nuakšott, která tvoří tři regiony. Trarza má rozlohu 67 800 km² a žije v ní okolo 270 000 obyvatel, hlavním městem je Rosso.[1] Dělí se na šest departementů: Boutilimit, Keur Massene, Mederdra, Ouad Naga, R'Kiz a Rosso.

Většinu obyvatelstva tvoří Bidhanové, směs Arabů, Berberů a černochů, kteří zde v 17. století založili emirát existující až do roku 1902, kdy se stal francouzským protektorátem.[2] Region byl centrem hnutí za nezávislost Mauritánie, pocházel odtud první prezident Muchtár uld Muhammad Daddáh.

Trarza má aridní podnebí. Jižní část regionu patří k úrodnému povodí řeky Senegal, na severu převažuje poušť. Vegetaci tvoří hlavně pryšec a tamaryšek, produkuje se arabská guma.[3] Ekonomickým centrem je Rosso a kulturním a náboženským centrem Boutilimit. Obyvatelé byli tradičně nomádi, kteří se v důsledku postupující desertifikace stěhují do měst.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statoids
  2. On War. www.onwar.com [online]. [cit. 2018-02-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-06. 
  3. FAO

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]