Trapézový plech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
trapézový plech
Válcování trapezového plechu

Trapézový plech je druh tvarovaného plechu. Obvykle je vyráběn z hliníkového nebo ocelového plechu, ale i jiných kovových materiálů. Podélné lichoběžníkové (trapezovité) prolisování zvyšuje tuhost v jednom směru, podobně jako vlnitý plech.

Popis

Ocelový trapézový plech je obvykle žárově pokoven vrstvou zinku nebo aluzinku. Kovové trapézové plechy bývají opařeny některým typem lakované povrchové úpravy. Široká škála barev a typů povrchových úprav poskytuje velký prostor pro nejrůznější architektonická řešení – střechy, fasády a interiéry. Některé typy kovových trapézových plechů existují s antikondenzační úpravou, případně s perforací pro použití v konstrukcích s požadavkem na akustický útlum. Ocelové trapézové plechy s vysokým profilem jsou základním konstrukčním prvkem pro velkoplošné krytí, obvyklá tloušťka plechů pro toto použití se pohybuje od 0,50 do 1,25 mm. Střešní plášť se musí optimalizovat vůči konstrukci a pro hledání vhodného profilu a tloušťky plechu pro danou konstrukci se využívají statické tabulky únosnosti trapézů a také jsou k dispozici speciální programy[1], které tento výpočet usnadňují.

Výroba

křivka trapézového plechu

Trapezové plechy se tvarují válcováním nekonečného pásu za studena. Plech prochází několika páry válců a postupně se tvaruje. Povrchová úprava se zpravidla dělá ještě před tvarováním a musí být tak trvanlivá, aby se tvarováním nepoškodila. Vytvarovaný plech se nakonec stříhá na tabule požadovaných rozměrů. Výrobce trapézových plechů v České republice jsou např. společnosti SATJAM nebo Lindab.

Využití trapézových plechů

  • Konstrukce střešních plášťů – jako střešní krytina
  • Konstrukce střešních plášťů – nosný konstrukční prvek
  • Prvek pro ztracené bednění
  • Konstrukce obvodových plášťů – interiéry
  • Konstrukce obvodových plášťů – exteriéry
  • Stěny a pláště železničních vagonů a užitkových vozidel
  • Strojírenská výroba – kontejnery atd.

Odkazy

Reference

Externí odkazy