Transplantace jater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lidská játra

Transplantace jater je náhrada nemocných jater zdravými játry jiného člověka. Transplantace jater je možností, jak léčit akutní selhání jater a jaterní cirhózu, hlavním omezením je dostupnost dárcovských orgánů.

Rizika / komplikace[editovat | editovat zdroj]

Odmítnutí štěpu[editovat | editovat zdroj]

Po transplantaci jater může kdykoli dojít k odmítnutí, tedy rejekci štěpu.

Mohou nastat tři typy rejekce: hyperakutní, akutní a chronická.

  • Hyperakutní rejekce – dochází k ní během minut až hodin po transplantaci.
  • Akutní rejekce – obvykle nastává během dnů nebo týdnů po transplantaci.
  • Chronická rejekce – přítomnost jakéhokoli příznaku odmítnutí po jednom roce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pokusy o transplantaci jater byly provedeny na psech. Nejstarší publikované zprávy o transplantacích jater psů pocházejí z roku 1954, kdy se o ně pokusil Vittorio Staudacher v Ospedale Maggiore Policlinico v Miláně v Itálii.

První pokus o transplantaci |lidských jater provedl v roce 1963 Thomas Starzl, ačkoli dětský pacient zemřel během operace v důsledku krvácení.[1] Několik následných pokusů různých chirurgů bylo neúspěšných. Tato situace trvala do roku 1967, kdy Starzl transplantoval játra u 19měsíční dívky s hepatoblastomem. Žila více než rok, než zemřela na metastatické onemocnění.[1] Navzdory vývoji chirurgických technik zůstala transplantace jater experimentální operací až do 70. let 20. století, kdy jeden rok přežívalo asi 25 % pacientů. Zavedení cyklosporinu Sirem Royem Calnem, profesorem chirurgie v Cambridge, výsledky pacientů výrazně zlepšilo. V 80. letech 20. století byla transplantace jater uznána jako standardní klinická léčba pro dospělé i dětské pacienty. 

Omezený přísun jaterních štěpů od nežijících dárců vedl k rozvoji transplantace jater od žijících dárců. První altruistické darování jater v Británii proběhlo v prosinci 2012 v St. James University Hospital v Leedsu.

Známí příjemci transplantovaných jater[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Liver transplantation na anglické Wikipedii.

  1. a b Nature reviews. Gastroenterology & hepatology. PMID 23752825.