Toyota Motorsport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toyota Corolla WRC
Toyota Celica TCT

Toyota Motorsport je tovární tým japonské automobilky Toyota. Někdy se pro něj používalo jméno Toyota Team Europe. Zázemí týmu se nacházelo v Kolíně. Tým byl vytvořen v sedmdesátých letech a mistrovství světa v rallye se účastnil do roku 1999. Také působil v závodech okruhových vozů. Kromě zajištění závodních vozů se staral i o úpravy běžných vozů Toyota. Po roce 1999 byly aktivity v rallye ukončeny a automobilka začala s týmem Toyota F1 působit ve Formuli 1.

Historie týmu[editovat | editovat zdroj]

Toyota Celica GT-4 ST-165

První oficiální představení týmu proběhlo na RAC Rallye 1972, kde s vozem Toyota Celica obsadil Ove Andersson deváté místo. Kvůli drahému převozu mezi Japonskem a Evropou bylo rozhodnuto o přesunutí základny týmu do Evropy. Tým při svém působení vystřídal města Uppsala, Brusel a skončil v Kolíně.

Toyota Celica GT-4 ST-185

První oficiální vítězství týmu získal Hannu Mikkola, který vybojoval prvenství ve Finsku v roce 1975. Tehdy tým startoval s vozy Toyota Corolla 1600. Od sezony mistrovství světa v rallye 1979 začal tým používat vozy Toyota Celica Turbo. Po zavedení skupiny B byly vozy Toyota Celica TCT upraveny pro tuto kategorii a získávaly vítězství na afrických soutěžích Safari rallye a Rallye Pobřeží slonoviny. Od sezony mistrovství světa v rallye 1987 se tým přesunul do skupiny A a vyvíjel konkurenční vůz pro automobil Lancia Delta HF Integrale. Tím byla nová generace vozu Toyota Celica. Ta měla pohon všech kol a nesla označení GT-Four ST165. Týmovými jezdci byli Juha Kankkunen a Kenneth Eriksson. V sezoně mistrovství světa v rallye 1990 poprvé vyhrál jezdec Carlos Sainz titul mezi jezdci. Na Rallye Monte Carlo 1992 se představila Celica ST-185. S tou opět vyhrál Sainz titul v mistrovství světa v rallye 1992. V sezonách 1993 a 1994. V obou letech vybojovali jezdecké tituly jezdci Toyoty Kankkunen a Didier Auriol.

Toyota Celica GT-4 ST205

V roce 1993 došlo k přejmenování týmu na Toyota Motorsport. Od sezony mistrovství světa v rallye 1995 tým nasazoval novou Celicu ST-205. Kvůli použití nehomologovaného restriktoru byla Toyota vyloučena ze sezony mistrovství světa v rallye 1996. Toyota se vrátila až v roce 1997 do nejvyšší kategorie WRC s vozem Toyota Corolla. Jejím prvním startem byla Finská rallye 1997. Jezdci Sainz a Auriol vybojovali o rok později druhé místo v poháru značek. Vítězství získal tým při své zatím poslední sezoně mistrovství světa v rallye 1999. V současné době Toyota uvažuje o návratu do rallye. Automobilka podporuje vývoj vozu Toyota Auris S2000, který bude založen na typu Corolla S2000, který vznikl z počinu dealera v jižní Africe.

Toyota Auris S2000
Toyota Supra

Kromě rallye se tým angažoval i na Rallye Dakar a v okruhových závodech. Pro ty byl vyvinut Toyota GT-One. V roce 1999 získal druhé místo v Le Mans.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]