Toxická epidermální nekrolýza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Toxická epidermální nekrolýza
Klasifikace
MKN-10 L51.2
MeSH D004816
Statistické údaje – obě pohlaví[1]
Incidence 0,4–1,3 na 1 milion

Toxická epidermální nekrolýza (TEN) (anglicky: Toxic epidermal necrolysis), známá též jako Lyellův syndrom, je život ohrožující choroba a dermatologický stav, který je často vyvolán alergickou reakcí na léky (antibiotika, sulfonamidy, analgetika).[1][2] Je charakterizovaný odumíráním a odpadáváním svrchní vrstvy kůže (pokožky či epidermis) od spodnější vrstvy kůže (škáry či dermis) po celém těle (postihuje až 100 % kožního povrchu).[3] V důsledku toho vznikají rány, jejichž existence může přivodit sepsi.[3]

Nemoc postihuje mnoho částí těla, nejvážněji však sliznice (nastává jejich eroze), jako jsou ústa, oči a pochva. Plnému propuknutí nemoci často předchází týdenní až dvoutýdenní horečka (může připomínat infekci horních cest dýchacích). Ta způsobuje silnou dehydrataci (ztrátu tekutin), která je přítomná i při plném projevu nemoci.[2] Když se objeví vyrážka, je přítomna na velkých a různých částech těla, obvykle je horká na dotek a červené barvy. Na kůži se vytváří puchýře, strupy a vyrážka podobná popáleninám.[2] U pacientů může docházet ke srůstání rtů a je tak nezbytné podávat potravu nasogastrickou sondou nosem nebo gastrickou trubicí přímo do žaludku. Postižené jsou i oči, které jsou oteklé, vřednaté a může dojít i k oslepnutí. Objevují se také respirační problémy, a proto je někdy nutné, aby byl pacient připojen na ventilaci.[2]

V rámci léčby je v prvé řadě nezbytné včasné vysazení léku, který reakci způsobil. Následně včasné umístění na popáleninovou jednotku, či jednotku intenzivní péče a doplňování chybějících tekutin a minerálů.[2]

Incidence TENu je mezi 0,4 až 1,3 případu na milion obyvatel ročně.[1] Mortalita pacientů s touto chorobou je uváděna mezi 30–60 % (někdy 30–40 %)[1] a může postihnout všechny věkové skupiny, častěji však ženy. Projev nemoci je zároveň horší u starších lidí. Smrt nastává zejména v důsledku sepse či respiračního nebo renálního kolapsu.[2]

TEN je považován za závažnější formu tzv. Steven-Johnsonova syndromu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Toxic epidermal necrolysis na anglické Wikipedii.

  1. a b c d GARRA, Gregory P. Toxic Epidermal Necrolysis [online]. Emedicine.com, 2007, [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e f Alergická reakce na paracetamol vyvolala u dívky odpadávání tkáně [online]. Novinky.cz, 2010-01-14, [cit. 2010-01-15]. Dostupné online.  
  3. a b Atlas dermopatologie: Toxická epidermální nekrolýza Lyell [online]. Masarykova univerzita, [cit. 2010-01-15]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]