Tour Phare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tour Phare
Stát Francie
Město Paříž, La Défense
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška antény 297 m
Výška střechy 286,10 m
Počet podlaží 70
Podlahová plocha 147 000 m2
Základní informace
Architekt Morphosis (Thom Mayne)
Využití kanceláře
Konstrukce Ocel + beton
Skleněná fasáda
Výstavba 20132017
Odkazy
Adresa La Défense, Puteaux, Francie

Tour Phare (česky Majáková věž, francouzsky nazývaná též Le Phare) je nerealizovaný stavební projekt z roku 2006. Jednalo se o necelých 300 m vysoký mrakodrap v pařížské obchodní čtvrti La Défense. Budova měla mít 70 podlaží a byla navržena jako ekologická stavba. Navrhl ji kolektiv architektů z losangeleského ateliéru Morphosis vedený laureátem Pritzkerovy ceny z roku 2005 Thomem Maynem. Výstavbou byla pověřena společnost Unibail-Rodamco. Dokončení bylo plánováno na rok 2017, kdy se budova (297 m) měla stát nejvyšší stavbou v Paříži a jednou z nejvyšších v Evropské unii.

Vzhled Tour Phare vycházel z parametrického skriptování a budova v sobě kombinovala různorodé programové, fyzické i infrastrukturální prvky, zapadající do jejího okolí.[1] (Pozemek se nachází poblíž La Grande Arche.) Vyjadřovala pohyb několika různými směry současně. Projekt využíval nejmodernější technologie, což z něj činilo technickou zajímavost.

Přesto byl projekt v roce 2015 zrušen a nahrazen dvojicí menších staveb zvaných Tours Sisters, s jejichž dokončením se počítá v roce 2021.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) morphopedia.com
  2. (francouzsky) Les «tours Sisters» remplacent le projet de la tour Phare

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]