Torres del Paine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Torres del Paine
IUCN kategorie II (Národní park)
Cuernos del Paine od jezera Pehoé
Torres del Paine (Chile)
Umístění Chile Chile
Souřadnice
Rozloha 2400 km²
Založeno 1959
Správa Corporación Nacional Forestal

Torres del Paine je chilský národní park, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Nachází se v nejjižnějším chilském kraji XII Región de Magallanes y de la Antártica Chilena, asi 130 km severně od města Puerto Natales. Z hlavního města Santiago de Chile je vzdálen asi 2500 km vzdušnou čarou. Na východě hraničí s argentinským národním parkem Los Glaciares. V nejvyšších partiích parku se nachází část Jihopatagonského ledovcového pole. Park je otevřený celoročně, každý rok jej navštíví skoro 100 000 turistů. S rozlohou 242 242 hektarů se jedná o jeden z největších národních parků Chile, a také údajně o jeden z nejhezčích. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů lze vidět vidět pštrosy nandu, lamy guanako či majestátní kondory.

17. února 2005 v parku způsobil český turista Jiří Šmiták svou neopatrností a souhrou nešťastných náhod při manipulaci s benzínovým vařičem[1] rozsáhlý požár a událost byla značně medializována. Zasaženo bylo skoro 6 % chráněného území, muselo být evakuováno přibližně 100 osob. Na obnově požárem zničené části parku se podílí i Česko.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. SOLUTION, Horydoly.cz, Next Generation. Národní park jsem zapálil, ale byla to nešťastná náhoda. www.horydoly.cz [online]. [cit. 2017-05-11]. Dostupné online. (anglicky)