Torrazzo di Cremona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Torrazzo di Cremona
Cremona01.jpg
Základní informace
Sloh románská architektura
Poloha
Adresa Cremona, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Torrazzo v Cremoně je zvonicí cremonské katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Je vysoká 112,7 metrů a je to druhá nejvyšší cihlová zvonice na světě, po zvonici bavorské katedrály v Landshutu.

Podle lidové tradice stavba věže začala roku 754. Ve skutečnosti byla postavena ve čtyřech etapách: první v první polovině 13. století; druhá mezi lety 1250 a 1267; třetí kolem roku 1284, a dokončení mramorové špice proběhlo roku 1309.

Její výška je udána na plaketě, vsazené do zdi u základů věže, je zde uvedena míra 250 paží a 2 ounce, v starém metrickém systému, což je přibližně 111 metrů.

Archeologické práce v 80. letech odhalily zbytky staveb, pravděpodobně kostela s přilehlým hřbitovem a ještě starších z období starého Říma. Ve čtvrtém patře věže je největší orloj na světě. Mechanismus sestrojili Francesco a Giovani Battista Divizioli (otec a syn) mezi lety 1583 a 1588. Exteriér, původně namalovaný Paolem Scazzolou roku 1483, ale později mnohokrát přemalován, znázorňuje oblohu se zvěrokruhem a Slunce s Měsícem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Torrazzo of Cremona na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Foto, autor Paolo Monti, 1965