Přeskočit na obsah

Torontský řeckokatolický exarchát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Exarchát svatých Cyrila a Metoděje byzantského obřadu v Torontu
Exarchatus Sanctorum Cyrilli et Methodii Torontini ritus Byzantini
Základní informace
SídloToronto, Kanada
KatedrálaNarození Panny Marie v Torontu
Zřízena1980
Církev sui iurisRusínská řeckokatolická církev
BiskupKurt Richard Burnette (administrátor)
Statistické údaje
Počet farností4
Počet katolíků4 800
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Exarchát svatých Cyrila a Metoděje byzantského obřadu v Torontu ((latinsky) Exarchatus Sanctorum Cyrilli et Methodii Torontini ritus Byzantini, (slovensky) Exarchát svätých Cyrila a Metoda byzantského obradu v Toronte) a do roku 2022 jako Eparchie svatých Cyrila a Metoděje pro Slováky byzantského obřadu v Torontu ((latinsky) Eparchia Sanctorum Cyrilli et Methodii Torontini Slovachorum ritus Byzantini, (slovensky) Eparchia svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte) je exarchátem Rusínské řeckokatolické církve (do roku 2022 Slovenské řeckokatolické církve) se sídlem v Torontu, kde se nachází Narození Panny Marie. Je součástí Pittsburské metropolie.

Vzhledem k velkému počtu řeckokatolických věřících v Kanadě pro ně začaly již od konce 19. století vznikat exarcháty a eparchie. Protože se stále častěji začaly profilovat jako jednotky ukrajinské řeckokatolické církve, byl již v roce 1964 ustanoven jako světící biskup ukrajinské Eparchie Toronto pro slovenské řeckokatolíky Michael Rusnak, který byl v roce 1980 jmenován eparchou nově vytvořené eparchie pro slovenské řeckokatolíky. V roce 1984 papež Jan Pavel II. posvětil základní kámen a oltář nové katedrály eparchie v Markhamu severně od Toronta, zasvěcené Proměnění Páně, budova byla dokončena, ale vzhledem ke sporům mezi Slovak Greek Catholic Church Foundation a eparchií byla katedrála přenesena v roce 2006 do Toronta. Od roku 2016 je bývalá katedrála využívána Mechitskou katolickou církví.

Papež František dne 3. března 2022 snížil stupeň eparchie na exarchát a přičlenil jej k Pittsburské metropolii, čímž ho začlenil do Rusínské církve. Zároveň potvrdil apoštolského administrátora Kurta Brunetta ve své pozici.[1]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]