Tornáda ve Spojených státech amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Spojené státy americké patří bezesporu k místu s největším výskytem tornád. V angličtině se lze často setkat také s pojmem Tornado Alley (doslovně „ulička tornád“), což je oblast Ameriky, kde se tornáda vyskytují nejčastěji. Jde o oblast vymezenou povodím řeky Mississippi, Skalistými horami a Apalačským pohořím. Období, kdy se zde tornáda objevují nejčastěji je statisticky duben až červen.

Co je tornádo?[editovat | editovat zdroj]

Tornádo je silně rotující vítr, který nabývá tvar chobotu až nálevky hustého dýmu. Ve skutečnosti je to vítr, který nabývá rychlosti přibližně 117-511 km/h a získává šedivý až černý odstín. Tornádo doprovází mrak nazývaný základna, bez kterého by tornádo nemohlo vzniknout. Tornádo kolem sebe vytváří prašný vír, jelikož se musí alespoň jednou za dobu jeho výskytu dotknout země.

Klasifikace tornád podle síly[editovat | editovat zdroj]

Tornáda jsou hodnoceny podle síly ve Fujitově stupnici, označují se značkou „F“ a příslušnou hodnotou síly. Hodnoty síly tornáda jsou známkovány od nejnižší hodnoty F1 až do F5, spolu se silou tornáda se často uvádí také rychlost tornáda v km/h.


  • F10 až 180 km/h, slabší tornádo.
  • F2180 až 252 km/h, tornádo dokáže vyvrátit vysoké předměty a z malých se stávají nebezpečně poletující předměty.
  • F3252 až 332 km/h, odtrhává střechy a většina stromů je vyvrácena, jsou odmršťovány i těžká auta.
  • F4332 až 418 km/h, velmi silný vír, jeho rychlostí ničí celé domy a může je i odnést.
  • F5418 až 500 km/h, nejsilnější forma tornáda, která nechává poletovat nejtěžší předměty a odmršťuje je do vzdálenosti 100m, svou silou vytrhává stromy i s kořeny.

Oblasti častého výskytu tornád v USA[editovat | editovat zdroj]

USA patří mezi místo největšího výskytu tornád. Nejvíce ročně jich lze napočítat na jihovýchodním pobřeží USA, konkrétně ve státech Texas, Louisiana, Mississippi a Florida. V této oblasti se vyskytuje až desítka tornád ročně a stávají se tak často vyhledávaným místem stopařů tornád.

Graf četnosti výskytu tornád

Další oblasti USA, kde se tornáda vyskytují, jsou převážně ve středu USA. Nejvíce ve státě Oklahoma, severu Texasu a na rohu hranic Nebrasky, Colorada a Kansasu.

Mezi oblasti nejsilnějších (ale ne nejčetnějších) tornád patří v seznamu historicky zaznamenaných tornád nejčastěji Texas. Těsně za ním je stát Missouri, který vede ve svém vysokém počtu tornád o síle až F4.

Nejničivější tornáda v USA[editovat | editovat zdroj]

Dne 29.10. 1927 udeřilo v St. Louis, Missouri nejničivější tornádo o síle F3. I když šlo podle charakteristiky o středně ničivé tornádo, neuvěřitelně ničivá síla a moment překvapení zanechal celkem 28 obětí. Jednalo se o neočekávané tornádo, které postihlo obytnou čtvrť v St. Louis.

Dne 27.3. 1896 zasáhlo stát St. Louis, Missouri tornádo o síle F4 na Fujitsově stupnici. Tornádo patřilo do tzv. „outbreak“ tornád. „Outbreak“ tornáda je souhrnný název pro skupinu tornád, které vzniknou ve stejné oblasti v určitých intervalech. Ale pouze jedno tornádo se zapsalo do katastrofických událostí. Vyžádalo si až 255 obětí na životech.

Dne 18.3.1925 zasáhlo USA 1. největší tornádo v Americké historii. Tzv. tornádo Tří států (Tri-state tornádo) zasáhlo oblasti severovýchodního Ellingtonu, Missouri a severozápad Princetonu, Indiana. Jednalo se o nejdále putující tornádo na světě a do novin se zapsalo počtem 695 mrtvých.

Dne 7.5. 1840 se zapsalo do dějin 2. největší tornádo USA, přezdívané Velké tornádo Natchez (The Great Natchez Tornado). Toto tornádo se mimo 317 obětí, které po sobě zanechalo vyznačovalo větším poměrem zabitých než zraněných. To vše způsobila přítomnost lidí na plantážích, kde téměř neměli šanci se ukrýt.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tento článek obsahově vychází z článku o Tornádech v USA, který si můžete v celé podobě pročíst na tematickém webu o Americe: