Toplitzsee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toplitzsee
Pohled na západní část Toplitzsee
Pohled na západní část Toplitzsee
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Spolková země Štýrsko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 54 ha
Délka 2 km
Šířka 0,5 km
Max. hloubka 103 m
Ostatní
Typ Alpské jezero
Nadm. výška 718 m n. m.
Přítok vody Toplitz Bach
Odtok vody Toplitz Bach
Sídla Gössl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toplitzsee je malé jezero v Solné komoře v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Jezero se nachází v nadmořské výšce 718 m, je dva kilometry dlouhé, 400 m široké a 103 m hluboké. Ve vodě již od hloubky 20 m není obsažen kyslík. Z jezera vytéká potok Toplitz Bach, který teče do většího jezera Grundlsee. Obě jezera jsou též propojena naučnou geo stezkou vedenou háji podél potoka Toplitz Bach.

Hledání pokladu v jezeře[editovat | editovat zdroj]

V letech 19431945 byly na jezeře prováděny zkoušky německých zbraní. Experimentovalo se zde s výbušninami a byla zde odpálena torpéda, která vytvořila velké otvory ve stěnách kaňonu. Na konci války byly v jezeře potopeny padělané bankovky.

Po ukončení 2. světové války se začaly objevovat spekulace, že v jezeře jsou ukryty zlaté rezervy Třetí říše, cenné umělecké předměty apod. Při průzkumu jezera malými ponorkami ovšem nic takového nebylo potvrzeno. V roce 1959 se ale podařilo z jezera vytáhnout bedny s padělanými bankovkami, pocházejícími z operace Bernhard.

Kanál mezi Kammersee a Toplitzsee

Ponory jsou nebezpečné kvůli mnoha shnilým stromům, potopeným v jezeře. V roce 1963 zahynul během hledání údajného pokladu v jezeře potápěč. Následující čtyři týdny probíhalo pátrání po těle potápěče a jezero bylo mapováno. Poté byly v jezeře prováděny ponory financované ministerstvem vnitra za účelem hledání potopeného válečného materiálu. Po zimní přestávce roku 1964 ministerstvo už práce z finančních důvodů neobnovilo. Následoval zákaz potápění v jezeře, který trval až do roku 1983.

V roce 2000 americká společnost potápění Oceaneering zkoumala dno jezera po dobu tří týdnů bez valného výsledku. Rakouské spolkové lesy, jako správce jezera, povolily společnosti podrobné pátrání v letech 20052008. Další hledání, které měl vést Američan Norman Scott, bylo schváleno roku 2009, ale k realizaci nakonec nedošlo.

Kulturní dopad[editovat | editovat zdroj]

Jezero se objevilo ve scéně v komerčně úspěšném filmu z roku 1964 s Jamesem Bondem Goldfinger. Roku 1959 byl natočen film o pokladu v jezeře, nazvaný Der Schatz vom Toplitzsee, který ovšem nevzbudil velkou pozornost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Toplitzsee na německé Wikipedii.