Toni Iordache

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toni Iordache
Základní informace
Rodné jménoNiculae Mihai Iordache
Jinak zvanýToni Iordache
Narození17. prosince 1942
Bâldana
Úmrtíúnor 1987 (ve věku 44 let)
Povoláníhudebník, lăutar a nahrávající umělec
Nástrojecimbál
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toni Iordache (17. prosince 1942 - únor 1988) byl romský cimbalista, famózní hráč na cimbál [1]. Přezdívali jej „kmotr cimbálu“, „cimbálový Paganini“ [2].

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v obci Bâldana nedaleko Bukurešti. Na cimbál se začal učit se svým otcem ve čtyřech letech. O několik let později se rodina přestěhovala do Bukurešti, do okolí Herăstrău, kde tehdy žilo mnoho slavných cimbalistů. Zde se učil u Mitică Ciuciueho, který byl tehdy známým cimbalistou.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ve 12 letech vystupoval prostřednictvím soutěže v Národním rozhlasovém orchestru populární hudby. Později se stal členem souboru Ciocârlia, s kterým objel mnoho evropských, amerických i asijských zemí. Mezi zájezdy hrál na svatbách, často bez odpočinku po návratu ze zájezdu. Hrál mimo jiné s Romicou Puceanu, Gabim Luncă, Ionem Onoriuem, Ionică Minunem a známým hráčem na panovu flétnu Gheorghe Zamfirou.

Uvěznění[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 70. let byl zatčen pro držení cizí měny, což bylo v komunistickém Rumunsku přísně zakázáno. Navzdory své vysoké popularitě byl odsouzen na tři roky do vězení. Jeho uvěznění nebylo zveřejněno v tisku, věděli to pouze jeho přátelé. Ve vězení ztratil velmi na váze, ale po propuštění se rychle vzpamatoval a pokračoval v hudební činnosti.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Vážně onemocněl diabetem a ani amputace nohy mu nezachránila život. Zemřel v únoru 1988.

Styl[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli hrál velmi často „populární“ hudbu, která byla podporována komunistickým režimem, zůstal známý mezi svými příznivci především jako klasický cimbalista. Jeho sóla byla velmi složitá, ale také jasná a krásná a jeho improvizace byly plné fantazie. Dokázal hrát pomalé kousky s velkou citlivostí. Byl virtuózní hráč, byl schopen hrát dvě melodické řady současně při vysokém tempu. Věděl, jak využít plnou kapacitu cimbálu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.last.fm/music/toni+iordache
  2. Archivovaná kopie. www.cyrildupuy.com [online]. [cit. 2010-09-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-10-27.