Tommaso Salvadori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tommaso Salvadori
Salvadori Tommaso 1835-1923.jpg
Narození30. září 1835
Porto San Giorgio
Úmrtí9. října 1923 (ve věku 88 let)
Turín
Alma materUniverzita v Pise
Oborornitologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adelardo Tommaso Salvadori Paleotti (30. září 1835 Porto San Giorgio9. října 1923 Turín) byl italský přírodovědec. Po otci pocházel z hraběcího rodu, matka byla Angličanka, jeho příbuzným byl historik a politik Massimo Salvadori Paleotti.

Vystudoval medicínu na Univerzitě v Pise a jako armádní lékař se zúčastnil Garibaldiho Expedice tisíce. Ve své vědecké práci se zaměřil na ornitologii a byl žákem Paola Saviho. Vytvořil katalog ptactva Sardinie, později se věnoval avifauně jihovýchodní Asie, i když mu zdravotní obtíže zabránily v účasti na výpravě Filippa De Filippiho s lodí Magenta.[1] Od roku 1863 pracoval v Turínském přírodovědném muzeu a v roce 1879 se stal zástupcem jeho ředitele, kromě toho učil na Liceo Cavour. Pobýval také v Londýně, kde zpracovával sbírky Přírodopisného muzea.

Je autorem 329 odborných publikací, nejvýznamnější je Ornitologia della Papuasia e delle Molucche.[2] V roce 1879 vědecky popsal bažanta černého. Je po něm pojmenován varan Salvadoriův (Varanus salvadorii), loríček zlatouchý (Psittaculirostris salvadorii), kachna krahujková (Salvadorina waigiuensis) a pěnicovec pokřovní (Eremomela salvadorii).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. La Bocca del Vulcano Dostupné online
  2. Enciclopedia Treccani Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]