Tomkovice vonná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTomkovice vonná
alternativní popis obrázku chybí
Květenství tomkovice vonné
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
PodčeleďPooideae
Rodtomkovice (Hierochloë)
Binomické jméno
Hierochloë odorata
(L.) P. Beauv., 1812
Synonyma

Anthoxanthum nitens
(Weber) Y.Schouten & Veldkamp, 1985

Některá data mohou pocházet z datové položky.
Porost tomkovice vonné
Obilka, plevy a pluchy

Tomkovice vonná (Hierochloë odorata nebo Anthoxanthum nitens)[1] je aromatická bylina původem ze severní Eurasie a Severní Ameriky. Je to posvátná tráva původních obyvatel Kanady a Spojených států. Používá se jako vykuřovadlo, v bylinné medicíně a při výrobě destilovaných nápojů (např. Żubrówka). Za svou výraznou sladkou vůni vděčí přítomnosti kumarinu.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Tomkovice vonná je velmi odolná trvalka, schopná růst i na polárním kruhu. Její listy jsou dosti ohebné, takže rostou pouze do výšky cca 20 cm a pak rostou vodorovně směrem ven až do délky 100 i více centimetrů, do konce léta. Báze listu, těsně pod povrchem půdy, je široká a bílá, bez chloupků; spodní strana listové čepele je lesklá.[2]

Nadzemní výhonky se vyvíjejí brzy na jaře, po květu v měsících od dubna do června rychle zasychají. Je to sluncomilný druh, ale toleruje částečné zastínění. Vyskytuje se na velmi různorodých stanovištích: mokré louky, houštiny a slunné svahy, jakož i travní porosty, dubovo-habrové lesy a smíšené lesy.

Počet chromozomů: 2n = 28, v polyploidních populacích 2n = 42, 56, 70.

Obsahuje dvě chemické látky odpuzující komáry, fytol a kumarin.[3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vegetativně se rozmnožuje podzemními výběžky. Rostliny rostou na slunci nebo v částečném stínu a nemají rádi sucho. Semena nejsou obvykle životaschopná, a pokud jsou, vývoj systému kořenů trvá dva až tři roky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

V Severní Americe se Hierochloe odorata vyskytuje v jižní Kanadě, severních Velkých pláních / Skalistých horách a severozápadně od USA a Nové Anglii.[4] V kontinentální Evropě se vyskytuje severně od Švýcarska.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se sklízí sekáním trávy od počátku až do pozdního léta v požadované délce, neboť sklizená po prvním mrazu nemá téměř žádnou vůni. V košíkářství se používá na slunci sušená tráva, která se máčí do teplé vody, dokud není poddajná. Ohybná tráva se obvykle splétá do silných trsů a poté znovu suší.

Evropské tradice[editovat | editovat zdroj]

Tomkovice vonná byla pokládána k církevním dveřím v den svatých v severní Evropě, pravděpodobně kvůli sladké vůni, která se objevila při pošlapání. Ve Francii se používala k ochucení cukrovinek, tabáku, nealkoholických nápojů a parfémů. V Rusku se používá k ochucení čaje. Používá se také k ochucení alkoholických nápojů, nejvýznamnějším příkladem je polská Żubrówka.

Indiánské tradice[editovat | editovat zdroj]

Tomkovice vonná je široce využívána severoamerickými domorodými obyvateli z mnoha různých národů. U mnoha indiánů je považován za jeden ze „čtyř posvátných léků“. Jejím hlavním účelem pro mnoho kmenů je přilákat dobré duchy. Je také známa pod názvem v překladu jako „vlasy Matky Země“.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hierochloe odorata na anglické Wikipedii.

  1. Hope, Tom, & Gray, Alan, Grasses of the British Isles: BSBI Handbook No. 13, Botanical Society of the British Isles, 2009, p 311.
  2. Sweetgrass Growing information. Redwood City Seed Company. http://www.ecoseeds.com/sweetgrass.html
  3. Dostupné online. 
  4. Hierochloe odorata (L.) P. Beauv., USDA PLANTS
  5. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]