Tomislav Ivančić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomislav Ivančić
Narození 30. listopadu 1938
Davor
Úmrtí 17. února 2017 (ve věku 78 let)
Záhřeb
Povolání teolog, pedagog, spisovatel, vysokoškolský učitel a katolický kněz
Alma mater Papežská univerzita svatého Tomáše Akvinského
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dr. Tomislav Ivančić (30. listopadu 1938, Davor, Jugoslávie[1] [2] - 17. února 2017, Záhřeb[3]) byl chorvatský kněz, spisovatel, univerzitní profesor, zakladatel hagioterapie [4] [5] [6] a předseda Centra pro duchovní pomoc.

Ze života[editovat | editovat zdroj]

Po filozofických a teologických studiích v Záhřebu a Římě byl Tomislav Ivančić roku 1966 vysvěcen na kněze záhřebské arcidiecéze. Poté, co získal doktorský titul na papežské univerzitě Gregorianě obhajobou disertační práce na téma "Beznáboženské křesťanství u D. Bonhoeffera", se vrátil roku 1971 do Záhřebu, aby působil jako profesor na teologické fakultě Záhřebské univerzity. Stal se vedoucím katedry fundamentální teologie a spolupracovníkem a členem mnoha redakcí domácích i zahraničních časopisů i členem Svazu chorvatských překladatelů.

Oblast jeho bádání zahrnovala filozofii, teologii a literaturu, zejména však duchovní dimenzi člověka, kde odkrýval možnosti nové evangelizace. Zabýval se ale i rozvojem duchovní terapie, která je vedle somatické a psychiatrické terapie nepostradatelná při celkové léčbě člověka, a to zejména v oblasti duševní patologie a závislostí. Za tímto účelem rozvinul metodu hagioterapie a roku 1990 založil Centrum pro duchovní pomoc, jehož byl představeným.

Od roku 1972 působil jako katecheta studentů a zakladatel modlitebního hnutí v chorvatské církvi. Byl vedoucím četných seminářů pro duchovní obnovu ve vlasti i v zahraničí, vedl přípravu odborníků pro duchovní pomoc a vedoucích evangelizačních seminářů. Jeho odborné články vycházely v mnoha domácích i zahraničních časopisech, řada jeho knih byla přeložena do cizích jazyků.

Od roku 1998 do roku 2001 byl děkanem katolické teologické fakulty Záhřebské univerzity a roku 2001 byl zvolen rektorem této univerzity. V roce 1994 ho papež Jan Pavel II. vybral mezi členy mezinárodní teologické komise, jíž tehdy předsedal tehdejší prefekt Kongregace pro nauku víry, Joseph Ratzinger.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tomislav Ivančić na slovenské Wikipedii.

  1. http://de.academic.ru/dic.nsf/dewiki/670644
  2. http://www.savjest.com/duznosnici1.php?s_osoba_id=6407
  3. http://narod.hr/kultura/umro-msgr-tomislav-ivancic-utemeljitelj-hagioterapije
  4. http://www.vjera.pondi.hr/hagioterapija.htm
  5. Archivovaná kopie. www.hagioterapija-split.hr [online]. [cit. 2014-04-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-15. 
  6. http://lexikon.sk.sweb.cz/h.htm