Tom Paxton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tom Paxton na koncertě v Oklahoma City, 2007

Thomas Richard Paxton (* 31. října 1937, Chicago, USA) je výrazně sociálně angažovaný americký folkový písničkář, zpěvák a kytarista.

Narodil se v Chicagu, od roku 1948 jeho rodina žila v Oklahomě. Během své vojenské služby (1959) se seznámil s Pete Seegerem a dalšími americkými folkaři. Po vojně žil v New Yorku a vystupoval v tamních klubech (od r. 1960).

Za nejlepší bývají považována jeho první dvě alba I'm the Man That Built the Bridges [live] (Gaslight, 1962) a Ramblin' Boy (Elektra, 1964).

K nejznámějším písním patří The Last Thing On My Mind (na české folkové scéně lze píseň identifikovat hned ve třech verzích: Poslední klekání od Žalmana, Lidská přání od Brontosaurů a Slečna Sen Country Beatu Jiřího Brabce v podání Nadi Urbánkové), dětem určená píseň Goin´ To The ZOO a I Can´t Help But Wonder Where I'm Bound (u nás hrála kroměřížská skupina SIROTCI pod názvem Starý tulák).

Üčastní se řady folkových festivalů a jeho popularita kulminovala kolem roku 1969. Pod vlivem Jacquese Brela se počátkem 70. let pokoušel dát svým písním složitější aranže. Jeho písně byly často přebírány (mj. Judy Collins, Pete Seeger, Move, John Denver, Peter, Paul & Mary, Willie Nelson). Od poloviny 70. let žil v Anglii a jeho tvůrčí aktivita v tomto období klesla.

V současnosti žije se svou ženou Midge v Alexandrii ve Virginii. Mají dvě dcery Jennifer a Kate a tři vnuky Chritophera, Seana a Petera, kteří jsou pro něj velkou inspirací ve tvorbě písniček pro děti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]