Tom Barry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tom Barry
Narození 1. července 1897
Killorglin
Úmrtí 2. července 1980 (ve věku 83 let)
Cork
Místo pohřbení St. Finbarr's Cemetery
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Thomas Barry (1. července 1897 Killorglin2. července 1980 Cork) byl irský voják a jeden z prominentních velitelů Irské republikánské armády (IRA), konkrétně 3. západocorkské brigády za irské války za nezávislost.[1] Během irské občanské války byl velitel větve IRA, která se stavěla proti anglo-irské dohodě.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Thomas Bernandine Barry se narodil 1. července 1897 v Kilorginu do rodiny člena Královské irské policie (RIC). Když malému Tomovi byly čtyři roky, tak Thomas Barry starší od RIC odešel a začal podnikat ve svém rodném městečku Rosscarberry v hrabství Limerick. Tom Barry studoval ve škole Mugret College v době od 25. srpna 1911 do 12. září 1912.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

V roce 1915 se Barry přidal ke královskému polnímu dělostřelectvu v Corku a stal se vojákem britské armády. Nejprve byl nasazen proti osmanské říši v Mezopotámii. V roce 1916 zaslechl zprávy o velikonočním povstání a když zaslechl zprávy o britské reakci tak se vzdal hodnosti desátníka a s hodností vojína bojoval do konce války.

Válka za nezávislost[editovat | editovat zdroj]

V červenci 1920, když Barry studoval právo, tak byli zajati dva irští dobrovolníci. Barry se okamžitě přidal k 3. západocorkské brigádě, kde se stal později velitelem. Jeho velení bylo v IRA vysoce ceněno

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tom Barry (Irish republican) na anglické Wikipedii.

  1. History Ireland [online]. 2013-02-22 [cit. 2020-05-15]. Dostupné online.