Tomáš Tuček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tomáš Tuček
Tomáš Tuček při hře v ateliéru
Tomáš Tuček při hře v ateliéru
Osobní informace
Datum narození 13. prosince 1987 (29 let)
Místo narození Československo Hradec Králové, ČSSR
Výška 187 cm
Sportovní informace
Sport Footbag
Disciplína Open doubles freestyle
Přehled medailí
Mistrovství světa
zlato 2016 Trnava dvojice
zlato 2015 Kodaň dvojice
zlato 2014 Paříž dvojice
stříbro 2012 Varšava dvojice
zlato 2011 Helsinky dvojice
zlato 2009 Berlín dvojice
zlato 2009 Berlín Doubles circle contest
stříbro 2008 Praha dvojice
bronz 2005 Wroclaw dvojice
zlato 2003 Praha jednotlivci - intermediate
Mistrovství Evropy
bronz 2016 Frankfurt nad Mohanem jednotlivci
zlato 2012 Cáchy dvojice
zlato 2010 Brusel dvojice
zlato 2009 Strzelin dvojice

Tomáš Tuček (* 13. prosince 1987, Hradec Králové) je několikanásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu. Mistrovství světa vyhrál spolu se svým spoluhráčem Martinem Sládkem v disciplíně dvojic (Open doubles freestyle) v letech 2009, 2011, 2014 a 2015, přičemž v roce 2009 zvítězili kromě hlavní disciplíny i v disciplíně Doubles circle contest. V roce 2008 se spolu s Martinem Sládkem umístil na 1. místě v anketě Nejúspěšnější sportovec roku 2008 Královéhradeckého kraje v kategorii Mimořádný sportovní výkon a také na 2. místě v internetovém hlasování ve stejné kategorii. V roce 2015 vyrovnali rekord v počtu mistrovských titulů, který v 90. letech 20. století vytvořili 2 Američtí hráči.

Kromě soutěžení se Tomáš Tuček také aktivně podílí na trénování nových hráčů a mladých fotbalistů, propagaci footbagu, vystupuje na exhibičních vystoupeních v České republice i mimo ni a pořádá workshopy. Spolupracuje také s několika společnostmi v rámci partnerského vztahu.

Disciplína dvojic[editovat | editovat zdroj]

Open Doubles Freestyle (freestyle dvojic) je jednou z hlavních disciplín footbagu. Hráči secvičují tříminutové vystoupení na jimi zvolenou hudbu. Samotné hodnocení závodního vystoupení je velmi podobné hodnocení krasobruslení. Šestičlenná porota hodnotí technickou a uměleckou úroveň. Technická úroveň zahrnuje především obtížnost, různorodost a preciznost provádění triků, zatímco umělecká úroveň zahrnuje hlavně choreografii celého vystoupení, "komunikaci" s publikem a jedinečnost (originalitu). Skóre obou známek snižuje celkový počet pádů míčků na zem (tzv. dropy). Udělené známky se po vystoupení poslední dvojice převedou na tzv. ranky (pořadí). Dvojice s nejvyšším skóre u technické známky má rank 1, dvojice s druhým nejvyšším skóre má rank 2 atd. To samé se provede i u umělecké známky a sečtou se veškeré ranky od všech rozhodčích za obě známky. Vítězí ta dvojice, která má nejnižší hodnotu celkového ranku.

Tomáš Tuček a Martin Sládek jsou inovátory disciplíny dvojic a posunuli celou disciplínu o velký kus dopředu. Vymysleli řádově desítky nových triků, které postupně zapojují do svých soutěžních vystoupení. Většinu z těchto triků doposud nikdo jiný kromě nich na závodech nepředvedl a některé z nich dokonce nikdo kromě nich neumí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]