Tomáš Stanley, hrabě z Derby

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomáš Stanley, hrabě z Derby
Thomas-Stanley-1st-Earl-of-Derby.jpg

Narození1. ledna 1435
Lathom
Úmrtí29. července 1504 (ve věku 69 let)
Lancashire
ChoťMarkéta Beaufortová (od 1472)
Eleanor Neville
RodičeThomas Stanley, 1st Baron Stanley a Joan Goushill
DětiGeorge Stanley, 9th Baron Strange
James Stanley
Edward Stanley, 1st Baron Monteagle
PříbuzníWilliam Stanley[1] a Sir John Stanley[1] (sourozenci)
Thomas Stanley, 2nd Earl of Derby[1], Jane Stanley[2], John Stanley[2], Sir James Stanley[2][1] a Margaret Stanley[3] (vnoučata)
Profesepolitik
OceněníPodvazkový řád
CommonsThomas Stanley, 1st Earl of Derby
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Erb sira Tomáše Stanleyho

Tomáš Stanley (anglicky Thomas Stanley, 1st Earl of Derby; 1435 - 29. července 1504) byl anglický šlechtic a politik, nevlastní otec anglického krále Jindřicha VII. Byl nejstarším synem barona Tomáše Stanleye a Joan Goushillové a získal titul hraběte z Derby.

Tomáš Stanley byl magnát nesmírného bohatství a moci, zejména na severozápadě Anglie, kde byla jeho autorita téměř neomezená. Dokázal si udržet přízeň po sobě jdoucích králů po celou dobu válek růží, včetně anglického krále Richarda III., který však vzal Stanleyova syna jako rukojmí. Tomáš Stanley se v bitvě u Bosworthu v roce 1485 postavil na stranu Jindřicha Tudora. Mezi jeho sídla patřil dnešní Tatton Park v Cheshire, Lathom House v Lancashire a Derby House v londýnské City, nyní patřící organizaci College of Arms.

Ačkoli král na počátku Tomášovy kariéry, Jindřich VI., byl hlavou rodu Lancasterů, Stanleyho manželství s Eleanor, dcerou Richarda Nevilla, hraběte ze Salisbury (potomek Eduarda III.) a sestrou Richarda Nevilla, hraběte z Warwicku koncem padesátých let 15. století vytvořilo silné spojenectví s rodem Yorků. To však Tomášovi neublížilo, a to ani poté, když byl Warwick svržen od moci. V roce 1472, kdy rodu Yorků znovu držel anglický trůn, se Tomáš oženil podruhé s lady Markétou Beaufortovou, jejíž syn Jindřich Tudor byl hlavním lancasterským uchazečem o trůn. Tomáš byl poslední, kdo používal titul „král [ostrova] Manu“; jeho nástupci již volili bezpečnější „pán Manu“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Stanley, 1st Earl of Derby na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Kindred Britain.
  2. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]