Přeskočit na obsah

Tomáš Dvořák (umělec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Floex
Floex (12. března 2016)
Floex (12. března 2016)
Narození14. února 1978 (46 let)
Praha
Povoláníhudební skladatel, hudebník a multimediální umělec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Dvořák (* 14. února 1978 Praha) je současný český multimediální umělec, klarinetista, producent a skladatel.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Tomáš Dvořák je znám pod uměleckým pseudonymem Floex, který je složeninou slov float (plout) a experiment. Od dětství hraje na klarinet, který je stěžejním nástrojem v jeho tvorbě. Narodil se a žije v Praze. Studoval Institut základů vzdělanosti na UK, zvuk na FAMU a v ateliéru nových médií Michaela Bielického na AVU. V roce 1996 začal skládat elektronickou hudbu. V roce 2001 vydal své debutové album Pocustone. Je znám také spoluprací s Amanita Design, pro které složil soundtrack k počítačovým hrám Samorost 2 (2006) a Machinarium (2009). V letech 2002 – 2007 vytvořil několik unikátních hudebních interaktivních instalací a performancí – RGB, Živá partitura, Křižovatka. Poslední prací je Archifon I. V roce 2011 vydal své druhé autorské album Zorya. Od roku 2013 spolupracuje s novým vydavatelstvím Denovali Records. V současné době koncertuje se svou živou kapelou. Dále spolupracuje na výběru hudby pro pořad Čajovna na Českém rozhlasu 3 - Vltava, dělá hudbu pro filmy a spolupracuje s umělci na jejich projektech, například s Federicem Díazem na instalaci Sakura a projektu Turbulence.

Diskografie

[editovat | editovat zdroj]
2001 – Pocustone

Deska navazuje na internetově šířené demo HUB a spojuje hudební styly jako nu-jazz, elektronickou hudbu či současnou vážnou hudbu. Album bylo velice příznivě přijato kritiky, o čemž svědčí Cena Anděl 2001 za objev roku a nominace na Evropskou cenu nezávislých vydavatelství Qwartz. Deska je považována za jednu z nejdůležitějších za poslední desetiletí v České republice. Je označována milníkem v české elektronické hudbě.

2006 – Samorost 2 OST

Deska vznikla díky spolupráci s Amanita design a jde o soundtrack k počítačové hře Samorost 2. Soundtrack vyhrál cenu za nejlepší webové dílo na festivalu Net Festival v Soulu a cenu Flesh Forward Award v kategorii původní zvuk 2006.

2009 – Machinarium OST

Stejně jako u Samorostu 2 jde o soundtrack k počítačové hře Machinarium, která také vznikla za spolupráce s Amanita design. Tato deska je v superlativech zmiňována v nejedné zahraniční recenzi, získala ocenění za nejlepší soundtrack pro rok 2009 ve světově nejčtenějším magazínu o PC hrách-PC gamer.

2011 – Zorya

Druhá autorská deska, která vyšla deset let po debutovém albu. Tato deska je pojmenována podle slovanské bohyně noci. I zde jako ve všech svých dílech spojuje elektronickou hudbu s akustickými nástroji. Tato deska je na rozdíl od Pocustone víc elektronická. Ani tato deska se nevyhnula ocenění. Získala dvě Ceny Anděl 2011 a to v kategoriích alternativní hudba a elektronická hudba a byla nominována na cenu Apollo a Vinilla.

2013 – Gone (EP)
2016 – Samorost 3 OST
2018 – A Portrait Of John Doe
2021 – Papetura (OST)
– Je Suis Karl Soundtrack[1]
2023 – Shoulders of Giants (soundtrack ke hře)

Spolupráce s Tomem Hodgem a SOČR

Další tvorba

[editovat | editovat zdroj]

Tomáš Dvořák také vytvořil několik multimediálních prací a několik unikátních hudebních interaktivních instalací a performancí.

  1. Floex. Floex [online]. [cit. 2021-09-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]