Tožice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tožice
Kostel sv. Martina
Kostel sv. Martina
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 85 (2011)[1] (e)
Domů 40[zdroj?]
Lokalita
PSČ 257 51
Obec Bystřice
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Božkovice
Zeměpisné souřadnice
Tožice
Tožice
Další údaje
Kód části obce 32042
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tožice je vesnice v okrese Benešov, která je místní částí města Bystřice. Leží asi čtyři kilometry jihozápadně od Bystřice a šest kilometrů severně od města Votice. Kolem vesnice prochází silnice číslo I/3 (E55) z Prahy do Českých Budějovic a hlavní železniční trať Praha – České Budějovice. Tožice leží v katastrálním území Božkovice.

Gramatika[editovat | editovat zdroj]

Tožice je podstatné jméno rodu ženského a skloňuje se podle vzoru nůše. Správné skloňování je tedy Tožice bez Tožice - nikoliv bez Tožic. V místě a okolí se říká na Tožici, nikoliv v Tožici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1205.[2]

Za druhé světové války se ves stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli 1. dubna 1944 vystěhovat.[3]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Ve vsi se nachází původně románský kostel sv. Martina z počátku 11. století (některé indicie napovídají, že by mohl být ještě o jedno století starší), který byl v 16. a 18. století upravován. Uvnitř kostela jsou náhrobky Trmalů z Tožic. Z kostela pochází gotická bronzová monstrance, o které se v knize Zlatá doba měst českých z roku 1913 zmiňuje Zikmund Winter: „Křišťálovou neb skleněnou nádobku na hostii objímá gotický rámec, jenž se na obou stranách rozšiřuje fiálami, pilířky, oblouky v křídla architektonického rázu. Je to jako malý oltář gotický, na noze se rozevírající.

V současnosti (rok 2015) se v tožickém kostele konají pravidelné mše svaté vždy v neděli v 11:30 nebo ve 12.30 a o některých církevních svátcích.

Na kopci nad vesnicí (zvaném Vrch) jsou zbytky terasovitého hrazení slovanského hradiště z raného středověku (10.–11. století). V době obsazení Tožice německým vojskem za druhé světové války byla na Vrchu postavena dřevěná pozorovatelna, ze které se však do současnosti žádné pozůstatky nedochovaly.

Sbor dobrovolných hasičů[editovat | editovat zdroj]

Tožičtí dobrovolní hasiči sdružují více než polovinu obyvatel vesnice. S kolísavými výsledky se každoročně účastní soutěží v požárním sportu. Největší akcí, kterou organizují, jsou letní taneční zábavy pořádané počátkem července pod širým nebem na tožické návsi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. Díl 1. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 68. 
  3. STANĚK, Stanislav. Evakuace území mezi Vltavou a Sázavou za okupace. In: Sborník vlastivědných prací z Podblanicka. Praha: [s.n.], 1973.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]