Tivadar Puskás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tivadar Puskás
Tivadar Puskas.jpg
Narození 17. září 1844
Pešť
Úmrtí 16. března 1893 (ve věku 48 let)
Budapešť
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Fiumei Street Cemetery
Alma mater Technická a hospodářská univerzita v Budapešti
Povolání inženýr, fyzik a vynálezce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tivadar Puskás (17. září 1844, Pešť16. březen 1893, Budapešť) byl maďarský vynálezce, průkopník telefonu a vynálezce telefonní ústředny.

Tivadar odešel po smrti otce v roce 1866 do Anglie. Později pracoval pro Warnin Railway Construction Company v Sedmihradsku, nejdřív jako zástupce společnosti, později jako hlavní inženýr při výstavbě tratí. Později při příležitosti světové výstavy ve Vídni založil Puskásovu cestovní agenturu, která se stala čtvrtou na světě a první ve střední Evropě.

Od roku 1873 působil Puskás v USA, kde spolupracoval s Thomasem A. Edisonem. Ještě předtím si ale koupil pozemek v Coloradu, kde se pokoušel najít zlato. Když se doslechl o vynálezu A.G.Bella, koupil si jeden telefon, rozebral ho a snažil se ho zdokonalit. Podle Edisona byl Puskás „prvním člověkem, kterého napadla myšlenka telefonní ústředny“. První ústředna byla spuštěna do provozu na základě jeho plánů v roce 1878 v Bostonu. Další byla postavená o rok později v Paříži. Tivadar působil v Evropě další čtyři roky jako obchodní zástupce Edisona. Tivadarovi zde pomáhal i jeho bratr Ferenc Puskás, s kterým založili roku 1881 první ústřednu v Pešti. Roku 1886 ministr Gábor Baross zestátnil telefonní síť v Uhersku a dal ji do pronájmu Tivadaru Puskásovi.

Roku 1887 představil Puskás nový typ ústředny, která se stala revoluční ve vývoji telefonních ústředen. Jeho následujícím vynálezem byly Telefonní zprávy, které v mnohém předznamenali budoucí rozhlasové vysílání. Tuto službu spustil v rodné Pešti. Jeho vynález údajně umožňoval poslouchat program půl milionům posluchačům.

V roce 1890 si Puskás patentoval kontrolované exploze, používané ve stavebnictví a o dva roky později si patentoval již zmíněné Telefonní zprávy.

Tivadar Puskás zemřel v mladém věku na srdeční infarkt. Zprávu o jeho smrti roznesl jeho vynález Telefonních zpráv, který předběhl rádiové vysílání o celých 30 let.

Haló[editovat | editovat zdroj]

K Puskásovi se váže i první použití výrazu „haló“ v telefonním rozhovoru.[zdroj?] Vyslovil ho jednomu pomocníkovi při zkoušení ústředny. „Hallom“ znamená v maďarštině „slyším“. Od té doby se tento výraz rozšířil do celého světa v podobě „hallo/hello“.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tivadar Puskás na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]