Tisovské rybníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Tisovské rybníky
Chybí zde svobodný obrázek
Datum vyhlášení 15. října 1990
Vyhlásil Okresní národní výbor Tachov
Kód ÚSOP 1268
Lokalita Staré Sedliště, Tisová
Výška 477 - 500 m n. m.
Výměra 83,15 ha
Seznam CHÚ v okrese Tachov
Souřadnice
Tisovské rybníky
Tisovské rybníky
Přírodní rezervace v Česku

Tisovské rybníky je přírodní rezervace ev. č. 1268 severovýchodně od obce Staré Sedliště v okrese Tachov. Oblast spravuje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Důvodem ochrany je šest rybníků s mokřadními loukami a bohatou avifaunou.

Vodní soustava Tisovské rybníky byla založena pány ze Švamberka pravděpodobně ve 13. století. Patří k jedné z nejvýznamnějších rybničních soustav v Plzeňském kraji. Rozkládá se na náhorní planině podhůří Českého lesa v nadmořské výšce 470 až 500 m jižně a východně od Tisové a Starého Sedliště. Soustava se skládá z 18 větších a středních rybníků ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Jádro tvoří pět velkých rybničních nádrží: Andělský (5,7 ha); Bezděkovský (též Dlouhý) (99,2 ha); Borský (20,3 ha, největší z nich); Jemnický (18 ha) a Podvesný (též Velký Podvesný) (6 ha). Všechny jsou v okolí Starého Sedliště. Dále do této soustavy patří rybník Mělký s rozlohou 16 ha (jinak též Široký nebo Sirový, v této kaskádě nejvýše položený).

Rybník Modrý patří svoji rozlohou 44 ha k největším na někdejším švamberském panství v okolí Boru. Na žebříčku velikosti rybníků Plzeňského kraje je na osmém místě. Osaměle v této soustavě působí rybník Březový (9,1 ha). Dalšími rybníky jsou Dřevěný (2 ha); Hlinský horní (11,3 ha) a menší Hlinský střední (6,3 ha), Jemnický malý (2,6 ha); Pískový (11,2 ha); Silniční Lhotský (5 ha) a Suchý Lhotský (8,1 ha). Severně od Tisové jsou ještě rybníky Lipový (3,2 ha) a Vinný (5,5 ha).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]