Tisíc a jedna noc (seriál, 2006)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tisíc a jedna noc
Základní informace
Žánrdrama
ScénářYildiz Tunç
Mehmet Bilal
Murat Lütfü
Ethem Yekta
RežieKudret Sabancı
HrajíHalit Ergenç
Bergüzar Korel
Tardu Flordun
Aytaç Öztuna
Ceyda Düvenci
Aytaç Öztuna
Meral Çetinkaya
Metin Çekmez
Tomris İncer
Ergün Demir
Yonca Cevher Yenel
Şennur Nogaylar
a další ...
Skladatel znělkyKiraç
Země původuTureckoTurecko Turecko
Jazykturečtina
Počet řad3
Počet dílů90
Obvyklá délkacca 45 minut
Produkce a štáb
ProducentErol Avci
LokaceInstanbul
KameraSinan Onur
StřihAkın Çam
DistributorNetflix
Premiérové vysílání
StaniceKanal D
Vysíláno7. listopadu 2006 12. května 2009
Tisíc a jedna noc na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tisíc a jedna noc (v tureckém originále Binbir Gece) je turecká telenovela vysílaná v letech 2006–2009. Natočeno bylo 90 dílů, pro vysílání v ČR a SR, ale i v Chorvatsku však byly jednotlivé díly rozděleny na polovinu, čímž vzniklo 180 epizod (183 na Slovensku), každá o délce 40 minut.[1] V České republice ji vysílala TV Nova od 6. února 2011 do 22. srpna 2011.[2] Kromě Česka byla vysílána nebo je vysílána i na Slovensku, v Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku, Turecku, Řecku i na Ukrajině. Její zařazení v hlavním vysílacím čase na TV Nova se ukázalo jako velmi kontroverzní,[3][4] a Nova její vysílací čas jen pár dnů po uvedení upravila a přesunula její vysílání na podvečerní dobu.[5] K 24. únoru 2011 byl seriál v rámci žebříčků Česko-Slovenské filmové databáze (ČSFD) řazen na 17. místě nejhorších seriálů (na základě 3541 hodnocení).[6] Naproti tomu na Internet Movie Database (IMDb) má seriál ke stejnému datu hodnocení 5.3 z 10 (na základě 822 hodnocení).[7] Podle statistik IMDb má největší podporu u věkové skupiny starší 45 let a celkově se těší vyšší podpoře u žen, nežli u mužů.[7]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Mladá vdova Šeherezáda pracuje jako architektka ve společnosti Binyapi, kterou vlastní dva přátelé Onur Aksal a Kerem Inceoglu. Šeherezádin malý syn Kaan trpí leukémií a ona potřebuje sehnat velkou finanční částku na transplantaci kostní dřeně, která by mu zachránila život. Rodina jejího zesnulého manžela je sice bohatá, ale její tchán Burhan Evliyaoglu, který syna kvůli sňatku s ní vydědil, odmítá vnukovi a snaše pomoci. Ta proto o peníze požádá svého šéfa Onura, který ale vydání sumy podmiňuje tím, že s ním Šeherezáda stráví noc. Poté, co Šeherezáda kvůli synovi jeho nabídku přijme, nemůže Onur na společnou noc zapomenout a rozhodne se usilovat o Šeherezádinu ruku.

Rámcový děj seriálu je inspirován příběhem ze stejnojmenné knihy arabských lidových pohádek o králi Šahrijárovi, který po nevěře své manželky zanevřel na všechny ženy, a krásné vezírově dceři Šeherezádě, jež si díky své moudrosti a věrnosti dokázala získat jeho srdce. V seriálu jsou citovány verše z této knihy a jako hudební doprovod v něm byla použita suita Scheherazade od Nikolaje Rimského-Korsakova.

Postavy, herci a dabing[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IMDb - 1001 gece
  2. start[nedostupný zdroj]
  3. Aktuální žebříček nejsledovanějších pořadů. tn.nova.cz [online]. [cit. 2011-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-26. 
  4. GLOSA: Jaká je telenovela z Turecka? Tisíc a jednu noc bychom s ní nepřežili
  5. Večery už turecké romantice patřit nebudou, Nova ji stáhla z hlavního času
  6. Žebříčky: Nejhorší seriály [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2011-02-24]. Dostupné online. 
  7. a b User ratings for "1001 gece" [online]. Internet Movie Database [cit. 2011-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]