Přeskočit na obsah

Tippi Hedren

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tippi Hedren
Narození19. ledna 1930 (94 let)
New Ulm, Minnesota, USA
Alma materHuntington Park High School
West High School
Aktivní roky(1950současnost)
ChoťPeter Griffith (1952–1961)
Noel Marshall (1964–1982)
Luis Barrnechea (1985–1995)
DětiMelanie Griffith
PříbuzníDakota Johnsonová a Stella Banderas (vnoučata)
Oficiální webhttp://www.shambala.org/
Podpis
Tippi Hedren – podpis

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nathalie Kay „Tippi“ Hedren (* 19. ledna 1930 New Ulm, Minnesota, USA) je americká herečka a modelka. Známá je z filmů Ptáci (1963) a Marnie (1964), které režíroval Alfred Hitchcock. Je matkou herečky Melanie Griffith.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Tippi Hedren se narodila jako Nathalie Kay Hedrenová 19. ledna 1930 v New Ulm v Minnesotě. Její prarodiče byli švédští přistěhovalci, zatímco její matka byla německého a norského původu. Její otec provozoval malý obchod v Lafayette v Minnesotě a dal jí přezdívku „Tippi“. Má starší sestru, Patricii.

Hedrenová během natáčení filmu Ptáci z roku 1963. Vlevo A. Hitchcock.

Od svých šestnácti let se věnovala aktivně modelingu. V roce 1961 ji kontaktoval jeden z agentů Alfreda Hitchcocka, který ji chtěl obsadit do hlavní role ve filmu Ptáci z roku 1963. Hitchcock se od té doby stal jejím učitelem dramatu a poskytl jí vzdělání ve filmové tvorbě. Jak sama později uvedla, díky Hitchcockovi se naučila za tři roky to, co ostatním trvá se naučit i patnáct let. Po zhlédnutí filmu měl její herecký výkon pozitivní hodnocení. V roce 1963 získala cenu Zlatý glóbus za novou hvězdu roku, společně s Elke Sommersovou a Ursulou Andressovou .

Hitchcock si Hedrenovou oblíbil a proto jí o rok později nabídl hlavní roli v thrilleru Marnie. Roli přijala, ale za svůj herecký výkon získala méně pozitivních ohlasů.

Postupem let se Hedrenová objevovala spíše v nízkorozpočtových televizních a filmových rolích. V roce 1982 hrála společně s hercem Lesliem Nielsenem ve filmu Foxfire Light. V roce 1990 hrála menší roli bohaté vdovy, na kterou měl zálusk Michael Keaton, ve filmu Pacific Heights.

V roce 2012 vyšel film The Girl, který mluvil o spolupráci Hitchcocka a Hedrenové, kterou ve filmu ztvárnila herečka Sienna Millerová. Hedrenová se k tomuto projektu vyjádřila, že měla smíšené pocity, když se dozvěděla, že se o ní bude natáčet film. Po zhlédnutí filmu se vyjádřila, že by nestačilo 90 minut na to, aby někdo se pokusil zobrazit spolupráci s Hitchcockem. Ve filmu byly znázorněny i Hitchcockovy sexuální narážky na Hedrenovou, které herečka Kim Novak popřela a uvedla, že nikdy neviděla, že by k nějaké herečce měl sexuální narážky.

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]
Tippi Hedren s dcerou Melanií Griffith na Bel Air Film Festival, v roce 2014.

V roce 1952 se Hedrenová provdala za Petera Griffitha, se kterým má dceru Melanii Griffithovou, která je také herečkou. V roce 1961 se rozvedli. O tři roky později se Hedrenová provdala podruhé, za Noela Marshalla, se kterým se v roce 1982 rozvedla. V roce 1985 se provdala potřetí, za Luise Barrenechea. Manželství jim vydrželo deset let.

Je také silnou aktivistkou za práva zvířat. Od roku 2002 vypomáhala na jedné z veterinární klinik. Také se stará o několik lvů a tygrů, přičemž jí také pomáhá vnučka Dakota Johnsonová.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tippi Hedrenová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]