Time Is on My Side

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Time Is on My Side je píseň, kterou napsal Jerry Ragovoy (pod pseudonymem Norman Meade). Po první ji nahrál jazzový trombonista Kai Winding s orchestrem v roce 1963, poté ji nazpívala s dodatečným textem Jimmy Normana, soulová zpěvačka Irma Thomas a The Rolling Stones v roce 1964.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kai Winding[editovat | editovat zdroj]

V produkci Creed Taylora, vokály v pozadí zpívají Cissy Houston, Dionne Warwick a Dee Dee Warwick, byla nahrávka vydána u Verve Records v říjnu 1963.

Irma Thomas[editovat | editovat zdroj]

V roce 1964 nahrála Irma Thomas gospelem ovlivněnou cover verzi písně jako B-stranu singlu Anyone Who Knows What Love Is (Will Understand) a vydalo ji Imperial Records. Aranžér H. B. Barnum získal textaře Jimmy Normana, aby rozšířil text, který zpočátku sestával pouze ze slov Time is on my side a You'll come runnin' back [1]. Název písně inspiroval Irmu Thomas k tomu, že v roce 1996 vydala pod stejným názvem album svých hitů.

Rolling Stones[editovat | editovat zdroj]

The Rolling Stones nahráli dvě verze písně Time Is on My Side. První nahrávka s varhanami v úvodu byla vydána v USA v roce 1964 a je na singlu a na albu 12 X 5. Druhá verze s kytarovým úvodem byla vydána ve Velké Británii 15. ledna 1965 na albu The Rolling Stones No. 2. Tato verze se objevuje v kompilacích The best of.... Obě verze Rolling Stones kopírují některé výrazné prvky verze Irmy Thomas, včetně slovních vstupů do zpěvu sboru, monolog uprostřed písně a kytarové sólo, které doplňuje monolog. Singlová verze pro USA byla vydána 26. září 1964 a dosáhla na šestou příčku Billboard Pop Singles Chart. Stala se tak prvním hitem Rolling Stones v USA, protože jejich předešlý single It's All Over Now, dosáhl pouze 26. místa. Když hráli píseň "Time Is on My Side" během prvního vystoupení v Ed Sullivan Show, byl Sullivan zaskočen jejich vzhledem a vyjádřil se ve smyslu, že by je už nechtěl nikdy do show pozvat, ale následně byli jeho hosty několikrát [2].

A živá verze písně z roku 1982 je na albu Still Life, a dosáhla na 62. příčku UK singles chart.

Další cover verze[editovat | editovat zdroj]

Zpěvačka a pianistka Vanessa Carlton nahrála píseň pro Time Warner digital video recorders commercial [4] , zároveň jako úvodní píseň svého druhého alba Harmonium (2004) a setkala se s negativní odezvou kritiky. Časopis Metroland hodnotil její pojetí písně slovy: "musíme si myslet, že čas určitě není na její straně — jak si vysvětlit celkovou apatii k jejímu druhému albu, Harmonium?" [5]. V reedici alba již tato píseň není.

V roce 2004 píseň nahrál Jimmy Norman, který napsal text, jako poslední skladbu svého alba Little Pieces.

V roce 2007, britská soulová zpěvačka Beverley Knight [6] nahrála další verzi této písně na své páté studiové album Music City Soul , účinkuje zde i Ronnie Wood.

Ve filmu a televizi[editovat | editovat zdroj]

  • V podání skupiny Rolling Stones (s kytarovým úvodem) zpívá opakovaně démon Azazel ve filmu Anděl smrti [7] (1998) a píseň má navodit, že postava byla prostoupená padlým andělem Azazelem.
  • V podání Irmy Thomas zazní na konci seriálu Sopranos
  • V podání Rolling Stones je titulní písní třetí epizody seriálu Supernatural

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Time Is on My Side na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]