Tiktaalik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTiktaalik
Stratigrafický výskyt: pozdní devon
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída nozdratí (Sarcopterygii)
Nadřád tetrapodomorpha
Řád Elpistostegalia
Rod Tiktaalik
Daeschler, Shubin & Jenkins, 2006
Druhy
  • †Tiktaalik roseae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tiktaalik byla devonská nozdratá ryba. Struktura jejích předních ploutví naznačuje, že se mohla pohybovat na souši, bývá proto pokládána za spojovací článek mezi rybami a tetrapody.[1] Někdy se s nadsázkou hovoří o rybě, která umí dělat kliky. Má mnohem blíže k tetrapodům (nemá ale ještě prsty), než k jakékoli rybě včetně latimérie a bahníka. Patří do skupiny zvané tetrapodomorpha, spolu se svými příbuznými jako např. Eusthenopteron a stejně jako obojživelníci, plazi, ptáci a savci.

Anatomie a paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od jakékoliv dnešní ryby dokázal otáčet hlavou bez ohledu na trup. Tiktaalik postrádal hřbetní ploutev, tukovou ploutvičku, postrádal také břišní ploutev. Měl malou ocasní ploutev, prsní ploutev a řitní ploutev. Měl poměrně silné ploutve, kterými se zřejmě dokázal pohybovat i po souši, ale jen krátce. To se mu mohlo hodit, když musel přejít z vysychajícího jezírka do jiného, nebo když zaútočila nějaká dravá ryba. Tiktaalik dorůstal délky od 1 do 3 metrů, tělo měl kryté tuhými šupinami. Byl to dravec s plochou hlavou a ostrými zuby. Žil v mělkých pobřežních vodách, na pevninu se patrně uchyloval pouze před útoky větších ryb. Dýchal plícemi i žábrami.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Schéma přechodu od ryb k obojživelníkům

Pozůstatky tohoto živočicha byly objeveny v létě 2004 na Ellesmerově ostrově v říčních usazeninách z doby před 375 miliony let (tehdy se Kanadské arktické souostroví nacházelo v blízkosti rovníku). Dostal jméno Tiktaalik, což v jazyce místních Inuitů znamená něco jako velká říční ryba, u nás název odpovídá mníkovi.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tiktaalik je tak unikátní, že se objevuje v množství knih a dokumentů, které byly psány či natáčeny po jeho objevu. Je například v dokumentu Triumf obratlovců od Davida Attenborougha, konkrétně v prvním díle s názvem Z moří do oblak, kde je vyobrazen podle pravděpodobné teorie jako predátor mělčin a tvor schopný se pohybovat i po souši. Je také v Armegedonu zvířecí říše, kde je vyobrazen, jako tvor žijící o 15 milionů let později, než ve skutečnosti žil. Je také v množství knih, např. v knize jednoho z objevitelů Neila Shubina Ryba v nás a v jeho stejnojmenném třídílném videodokumentu.

V písni Endless Forms Most Beautiful stejnojmenného alba finské symfonic metalové skupiny Nightwish je tiktaalik také zmíněn. Celé album je inspirováno vývojem druhů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/tiktaalik-prukopnik-zivota-na-sousi--238632

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]