Tiktaalik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Tiktaalik
Stratigrafický výskyt: pozdní devon

Rekonstrukce
Rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: nozdratí (Sarcopterygii)
Nadřád: tetrapodomorpha
Řád: Elpistostegalia
Rod: Tiktaalik
Daeschler, Shubin & Jenkins, 2006
Druhy
  • †Tiktaalik roseae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tiktaalik byla devonská nozdratá ryba. Struktura jejích předních ploutví naznačuje, že se mohla pohybovat na souši, bývá proto pokládána za spojovací článek mezi rybami a tetrapody.[1] Má mnohem blíže k tetrapodům, než k jakékoli rybě včetně latimérie a bahníka. Patří skupiny zvané tetrapodomorpha, spolu se svými příbuznými jako např. Eusthenopteron a stejně jako "obojživelníci", "plazi", ptáci a savci.

Anatomie a paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od jakékoliv dnešní ryby dokázal otáčet hlavou bez ohledu na tělu. Tiktaalik postrádal hřbetní ploutev, tukovou ploutvičku, postrádal také břišní ploutev. Měl malou ocasní ploutev, prsní ploutev a řitní ploutev. Měl poměrně silné ploutve, kterými se zřejmě dokázal pohybovat i po souši, ale jen krátce. To se mu hodilo, když musel odejít s vysychajícího jezírka do jiného jezírka. Také se mu to hodilo, když zaútočila nějaká dravá ryba tiktaalik dorůstal délky od jednoho do tří metrů, tělo měl kryté tuhými šupinami. Byl to dravec s plochou hlavou a ostrými zuby. Žil v mělkých pobřežních vodách, na pevninu se patrně uchyloval pouze před útoky větších ryb. Dýchal plícemi i žábrami.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Schéma přechodu od ryb k objživelníkům

Pozůstatky tohoto živočicha byly objeveny v létě 2004 na Ellesmerově ostrově v říčních usazeninách z doby před 375 miliony let (tehdy se Kanadské arktické souostroví nacházelo v blízkosti rovníku). Dostal jméno Tiktaalik, což v jazyce místních Inuitů znamená mníka.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tiktaalik je tak unikátní, že se objevuje v množství knih a dokumentů, které byly psány či natáčeny po jeho objevu. Je například v dokumentu Triumf obratlovců od Davida Attenborougha , konkrétně v prvním díle s názvem Z moří do oblak, kde je vyobrazen podle pravděpodobné teorie jako predátor mělčin a tvor schopný se pohybovat i po souši. Je také v Armegedonu zvířecí říše, kde je vyobrazen, jako tvor žijící o patnáct milionů let později, než ve skutečnosti žil. Je také v množství knih.

V písni Endless Forms Most Beautiful stejnojmenného alba finské symfonic metalové skupiny Nightwish je tiktaalik také zmíněn. Celé album je inspirováno vývojem druhů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/tiktaalik-prukopnik-zivota-na-sousi--238632

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]