Tibia (PC hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tibia
VývojářCipSoft (e)
VydavatelCipSoft (e)
DistributorCipSoft (e)
PlatformyMicrosoft Windows
Linux
macOS (e)
Datum vydáníleden 1997 (e)
ŽánrMMORPG a adventura (e)
Módymultiplayer videohra (e)
Médiawebová hra (e)
PEGI 7
Webové stránkywww.tibia.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Tibia je jedna z nejstarších počítačových MMORPG her. Její vývoj započali tři němečtí studenti informatiky, kde byla zdarma dostupná na univerzitní síti. Grafika byla tehdy „vypůjčena“ ze známé hry Ultima VI a před tím, než byla uvolněna, spoléhala výhradně na práci dobrovolníků tvořících grafiku a design levelů.

I přesto, že Tibia má na dnešní poměry velmi zastaralou grafiku a prakticky žádné ozvučení, počet hráčů této hry stále roste – tento fakt se dá odůvodnit tím, že hra má díky svému „stáří“ nízkou velikost a dnes téměř nic neznamenající nároky na hardware. K oblíbenosti Tibie přispívá také to, že hra je na rozdíl od mnohých dnešních populárních MMORPG (World of Warcraft) zdarma ke stáhnutí. Jako další plus, kterého si hráči cení je jedinečný a zcela nezaměnitelný PVP systém, zaměřený zcela na dovednosti, rychlost a reflexy hráče samotného.

Herní prvky se neustále mění, ale základní systém zůstává stejný. V létě 2006 byl vydán update, který vylepšuje mimo jiné herní grafiku.

Tibia je zdarma a pro hraní stačí pouze stáhnout klienta a vytvořit si volný účet (free account) na domovské webové stránce. Je zde ovšem možnost zaplatit si na určitou dobu placený účet (premium account), který postavám ve hře přidává určité výhody. Po vypršení placeného účtu si ho může hráč prodloužit nebo pokračovat ve hraní na neplaceném účtu.

Povolání[editovat | editovat zdroj]

Dobrodružství každé nové postavy začíná na ostrově Rookgaard, který je dělaný pro slabé postavy a nelze zde útočit na ostatní hráče (PvP combat). Po dosažení levelu 8, si hráč může zvolit jedno ze čtyř povolání (vocations) a pokračovat na mainland. Povolání jsou Druid, Kouzelník (Sorcerer), Paladin a Rytíř (Knight). Každé povolání má oproti ostatním řadu výhod i nevýhod. Hráči s placeným účtem (premium account) mohou po dosažení levelu 20 povýšit na Elder Druid, Master Sorcerer, Royal Paladin nebo Elite Knight, což jim přidá několik výhod jako jsou rychlejší regenerace many a životů, nová kouzla a menší postih za smrt.

Knight[editovat | editovat zdroj]

Asi jedno z nejznámějších povolání nejen v Tibii, ale ve většině her. Knight všechny ostatní povolání převyšuje svojí kapacitou (tedy váze, kterou unese) a také svým zdravím, zkráceně označovaným HP. Knight je mistrem bojových umění, ať už se jedná o boj sekyrou, mečem, palicí, nebo dokonce holýma rukama. Zároveň je velice dobrý pro vykrývání útoků a proto se knight nachází vždy v čele boje. V čem knight naopak nevyniká je magie, která se u knighta jen velice těžko trénuje. Přestože může používat jen velice málo kouzel, jsou to kouzla velice silná, jako například 'Strong Berserk' nebo 'Annihilation'. Knight je dobrá profese pro začínající hráče, neboť nevyžaduje tolik prostředků při lovu, je však velice důležité, aby hráč s knightem chvíli trénoval, než se vydá na lov.

Druid[editovat | editovat zdroj]

Každý správný knight vždy chodí ve dvojici s Druidem, neboť druid je mistr léčivých kouzel. Ať už se jedná o léčení celé skupiny, nebo léčení jednotlivce, druid vyniká nejlépe. Co si naopak druid dovolit nemůže je agresivní magie, kterou vyniká spíše sorcerer. Nemůže vytvářet runy zvané sudden death a při používání ultimátních kouzel spotřebuje téměř dvakrát tolik many než sorcerer a přesto nejsou tato kouzla tolik silná. Naopak velice dobrý je druid při boji proti jiným hráčům, například ve válce, neboť může svého nepřítele paralyzovat, což je v kombinaci s mnohonásobným útokem (combem) smrtící.

Sorcerer[editovat | editovat zdroj]

Mistr magie. Skutečně nejlepší povolání pro agresivní kouzla, vysoké zásahy a brutální comba. Povolání sorcerera je velice nákladné, vyžaduje velmi mnoho úsilí a mnoho goldů. Na rozdíl od knighta probíhá lov rychleji, zkušenosti se získávají snadněji a hra je velice pestrá a rozmanitá. Bohužel se Sorcerer často dostane mezi pár nestvůr a díky jeho nízkému počtu zdraví může lehce zahynout.

Města[editovat | editovat zdroj]

Mainland (Přístup všem hráčům)[editovat | editovat zdroj]

 • Rookgaard - Město pro nově založené postavy, ležící na malém stejnojmenném ostrově. V jeho okolí je mnoho zajímavých a pro nováčky velmi nebezpečných lokací. Město lze opustit po dosažení levelu 8, tím že vás NPC Oracle v akademii městečka Rookgaard přenese na ostrov zvaný 'Isle of destiny'. Zde si vyberete vhodnou profesi a vydáte se vstříc novému dobrodružství čekajícímu na hlavním kontinentu.
 • Thais - Největší město, často považované za hlavní město Tibie.
 • Venore - Obchodnické město ležící v bažinách na jihovýchodě hlavního kontinentu.
 • Kazordoon - Město trpaslíku vytesané do skal pod horami.
 • Ab'Dendriel - Město Elfů.
 • Carlin - Město severně od Thais. Vládnou zde ženy.

Ostrovní města (pro premium accounty)[editovat | editovat zdroj]

Dá se na ně dostat pouze lodí. Loděmi můžou cestovat pouze hráči s placeným účtem (Premium Account).

 • Port Hope - Město ležící na deltě řeky protékající džunglí Daramského kontinentu.
 • Edron - Thajská kolonie ležící na ostrově východně od hlavního kontinentu.
 • Darashia - Město na severu Daramské pouště.
 • Ankrahmun - Město pyramid, umístěné na jihu Daramské pouště.
 • Liberty Bay - Město na největším z Tropických ostrovů.
 • Svargrond - Severské město obývané Barbary.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Tibia
výrobce: CipSoft GmbH
distributor: CipSoft GmbH
datum vydání: 1996, každý rok proběhnou 2 update (nynější verze 8.50)
žánr: MMORPG
módy: Multiplayer
média: Download jenom (15,2 MB) pro Linux (přibližně 15,7 MB)
požadavky: Windows 95/98/ME/XP/2000/Vista nebo Linux s libc verze 6+, 25 MB; připojení na Internet