Thomas Digges

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Digges
Narození1546
Wootton (Kent)
Úmrtí24. srpna 1595 (ve věku 48–49 let)
Londýn
NárodnostAngličan
Alma materQueens' College
Oborastronomie
Manžel(ka)Anne St. Leger
DětiLeonard Digges
Dudley Digges
Joan Digges
RodičeLeonard Digges a Bridget Wilford
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Digges (1546?, Wootton24. srpna 1595, Londýn) byl anglický matematik a astronom. Jako první vyložil Koperníkův systém v angličtině, ale vyřadil myšlenku o pevné struktuře nehybných hvězd k předpokladu nekonečně mnoha hvězd v různých vzdálenostech. Jako první také objasnil paradox temné noční oblohy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se kolem roku 1546, byl synem Leonarda Diggese (1515–1559), matematika a inspektora a Bridget Wilfordové, dcery Thomase Wilforda, váženého pána z Hartridge v Cranbrooku v Kentu. Měl dva bratry, Jakuba a Daniela a tři sestry, Mary, která se provdala za Barbera. Anne, která se provdala za Williama Diggese a Sarah, která se provdala za Martina a poté za Johna Westona. Po smrti otce vyrůstal pod opatrováním Johna Dee, renesančního filozofa. V roce 1583 ho pozval lord Burghley s Johnem Chamberem a Henrym Savilem, aby se zúčastnil konference, která zvažovala, zda by měla Anglie přijmout gregoriánský kalendář, jak navrhl John Dee. Byl členem parlamentu pro Wallingford a také vojákem, bojoval ve válce proti Španělsku a Nizozemsku v letech 1586 až 1594.

Zemřel 24. srpna 1595. Jeho poslední vůle byla prokázána 1. září, výslovně z ní byli vyloučeni jeho bratři, James Digges a William Digges. Thomas byl pohřben v kněžišti kostela St. Mary Aldermanbury v Londýně.

Manželství a vztahy[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s Anne St. Leger (1555–1636), dcerou sira Warhama St. Legera a Ursuly Nevillové (zemřela 1575), která byla dcerou George Nevilla a Marie Staffordové. Ve své vůli jmenoval své dva syny, sira Dudleye Diggese (1583–1639), politika a státníka a Leonarda Diggese (1588–1635), básníka a dvě dcery Margaret a Ursulu. Po Thomasově smrti, se jeho manželka Anne provdala za Thomase Russela Alderminstera, kterého v roce 1616 pověřil William Shakespeare jako dozorce své vůle.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Schema vesmíru podle Thomase Diggese

Thomas Digges se pokusil určit paralaxu supernovy 1572, pozorované Tycho Brahem, a dospěl k závěru, že musí být za oběžnou dráhou Měsíce. To bylo v rozporu se současným pohledem na vesmír, podle kterého se žádná změna nemohla uskutečnit u stálic.

V roce 1576, vytvořil nové vydání almanachu svého otce, Předpovídání věčnosti. Text, jenž napsal Leonard Digges pro třetí vydání 1556, byl ponechán beze změny. Ale Thomas přidal nové poznatky v několika přílohách. Nejzajímavější z nich byl popis Caelestialova tělesa podle nejlepší doktríny Pythágorijců. Na rozdíl od Ptolemaiovy kosmologie, původní knihy svého otce, pojednával o kontroverzním a ještě málo známém Koperníkově heliocentrickém modelu vesmíru. Jednalo se o první vydání tohoto modelu v angličtině a je milníkem v popularizaci vědy. Z větší části byl dodatek jen volný překlad kapitol z Koperníkových knih do angličtiny. Thomas Digges šel dále, než Koperník, a byl prvním člověkem, který navrhl, že vesmír je nekonečný a obsahuje nekonečně mnoho hvězd.

Podle astronoma Edwarda Roberta Harrisona:

  • „Koperník neřekl nic o tom, co leží mimo oblast stálic. Diggesův originální příspěvek o kosmologii sestával z rozebrání hvězdné koule a rozptýlení hvězd po celém nekonečném vesmíru.“
  • „Tím narůstáním nekonečného prostoru v Koperníkově systému a rozptýlením hvězd v tomto nekonečném prostoru, byl Digges průkopníkem a také myšlenkou neomezeného vesmíru, ve kterém se mísí paprsky bezpočtu hvězd.“

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Digges na anglické Wikipedii.