Thomas Christopher Collins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thomas Christopher Collins
Narození 16. ledna 1947 (70 let)
Guelph
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Papežský biblický institut
University of Western Ontario
Některá data mohou pocházet z datové položky.
znak kardinála Collinse

Thomas Christopher kardinál Collins (16. ledna 1947 Guelph) je kanadský římskokatolický kněz, arcibiskup Toronta, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Studoval v semináři v Hamiltonu. Kněžské svěcení přijal 5. května 1973. Poté pokračoval ve studiích v Římě, o rok později získal licenciát na Pontifikálním biblickém institutě. V roce 1986 získal doktorát z teologie na Papežské univerzitě Gregoriana. V dalších letech přednášel v Semináři svatého Petra v Londýně, kde se stal rektorem.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 25. března 1997 byl jmenován biskupem-koadjutorem diecéze Saint Paul v kanadském státě Alberta. Biskupské svěcení přijal 14. května téhož roku. Řízení diecéze se ujal 30. června 1997 O dva roky později byl jmenován arcibiskupem-koadjutorem arcidiecéze Edmonton. V čele této arcidiecéze stanul 7. června 1999. Dne 16. prosince 2006 byl jmenován arcibiskupem Toronta, jedné z nejvýznamnějších diecézí v Kanadě, jako nástupce kardinála Ambrožiče. Od ledna 2010 je rovněž členem Papežské rady pro sdělovací prostředky.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Papež Benedikt XVI. oznámil jeho jmenování kardinálem 6. ledna 2012, kardinálské insignie převzal na konzistoři 18. února téhož roku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Christopher Collins na polské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]