Thomas Boleyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Boleyn
ThomasBoleyn1.jpg
Narození 1477
Hever
Úmrtí 12. března 1539 (ve věku 61–62 let)
Hever Castle
Místo pohřbení Hever
Bydliště Hever Castle
Ocenění Podvazkový řád
Řád lázně
Manžel(ka) Elizabeth Boleyn (od 1500)
Děti Marie Boleynová
Anna Boleynová
George Boleyn
Rodiče William Boleyn a Lady Margaret Butler
Příbuzní James Boleyn, Alice Clere, Anne Shelton a Margaret Boleyn[1] (sourozenci)
Henry Carey, první baron Hunsdon, Catherine Carey[1] a unknown Stafford[2] (vnuci)
Funkce Treasurer of the Household (1521–1525)
Lord Privy Seal (1530–1536)
vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Boleyn (147713. března 1539, Hever Castle, Kent, Anglie) byl anglický šlechtic, voják a diplomat, otec Anny Boleynové, druhé manželky anglického krále Jindřicha VIII. a děd královny Alžběty I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší dítě sira Williama Boleyna a Margaret Butlerové. Od svých dvaceti let bojoval ve službách krále Jindřicha VII. proti rebelům v Cornwallu. V roce 1499 se oženil s Alžbětou Howardovou, dcerou Thomase Howarda, 2. vévody z Norfolku. Z jejich dětí se dožili dospělosti jenom tři – Anna, Marie a George Boleyn. V roce 1509 byl u příležitosti korunovace Jindřicha VIII. pasovnán na rytíře. V roce 1512 byl jmenován konstáblem v Norwichi a šerifem v Kentu. Byl ctižádostivý, inteligentní a učenlivý, dokázal usilovně pracovat a proto již brzy začal pracovat jako vyslanec Jindřicha VIII. Mimo jiné byl anglický vyslancem ve Francii, kde pobýval i s rodinou delší čas.

Velice si polepšil když se jeho dcera Anna sblížila s králem, stal se správcem královské pokladny a lordem Rochfordem. Od začátku měl záměr dostat svoji dceru ke králi, ale nepočítal s tím, že se jeho druhá dcera stane jednou královnou. V roce 1534 vydědil svoji starší dceru Marii, která si vzala neurozeného muže. Když jeho dcera Anna neporodila králi živého syna, byla v roce 1536 obviněna z cizoložství, incestu se svým bratrem Georgem a zrady. Oba byli popraveni. Po popravě jeho dětí mu byly odebrány všechny tituly a byl vyhnán ode dvora. Zemřel v roce 1539, rok po smrti své manželky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Boleyn na německé Wikipedii.

  1. a b Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]